ANKARA HABERLERİ

Gereklilikler esnafı zor durumda bırakıyor

Hürriyet Haber
29.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, “Yapılan işe uygun belgenin gerekliliklerinin maddi ve manevi yükü, esnafımızı zor durumda bırakıyor” dedi.

Hürriyet Haber

KARAYOLU Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği Kapsamında 41 farklı yetki belgesi bulunduğunu belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, “Yapılan işe uygun belgenin gerekliliklerinin yerine getirilmesinin maddi ve manevi yükü esnafımızı çok zor durumda bırakıyor” dedi.

Özellikle K1 yetki belgesi almak durumunda olan kamyoncu esnafı ile D4 yetki belgesi kapsamında taşımacılık yapan esnafın sorunlarının
acil olduğunu ifade eden Apaydın, “Yetki belgelerinin, üyesi olunan meslek odalarından alması ve SRC belgelerinin eğitimi ile muafiyet ölçütlerinin belirlenmesi konusunda Ulaştırma Bakanlığı federasyonumuz ile işbirliği yapmalı” dedi.

Emek hırsızlığı

Korsan taşımacılığın bir emek hırsızlığı olduğunu belirten Apaydın, şunları söyledi:

“Korsan taşımacılığın önlenmesi için başta EGM olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimde bulunularak denetimlerin etkin hale getirilmesi ve cezaların caydırıcılığının arttırılması konusunda çalışmaların yapılması gerekiyor.
Hava yolu ve deniz yolu taşımacılığında, bu sektörlere tanınan ÖTV’siz yakıt alımı teşvikinin karayolu taşımacılığına da getirilmesi, hem sektörler arasındaki haksız rekabeti giderir, hem de yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle zor durumdaki nakliyeci esnafının sorunları büyük ölçüde giderilmiş olur.

Meslek odaları güçlendirilmeli

BÜYÜKŞEHİR Belediye Kanunu hükümleri çerçevesinde düzenlenen Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) meslek odalarımızın üye olarak yer almaması ciddi bir sorun. Bu konuda çalışmalar yapılmalı.

Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile meslek odalarından kayıtları silinen şoför esnafımızın yeniden odalarımıza kaydı için ESDEP projesi kapsamında yürütülmekte olan mevzuat çalışmalarında yer almasını istiyoruz. Meslek odalarının güçlendirilerek, üyelerine daha kapsamlı hizmet edebilecek yeterliliğe sahip olması sağlanmalı ve çalışmalar hızlandırılmalı.

A1 yetki belgeleri ile yapılan tarifesiz taşıma, denetimlerin yetersiz kalması nedeniyle amacı dışında kullanılıyor. Bu da, başta taksici esnafı olmak üzere minibüsçü ve servis taşımacılığı yapan esnafımız açısından haksız rekabet oluşturuyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gereklilikler esnafı zor durumda bırakıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:42
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı