Gerekirse sözleşmeleri feshederiz

Hürriyet Haber
03.12.2009 - 12:39 | Son Güncelleme: 03.12.2009 - 17:46

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, kepenk kapatacak olan eczanelere yönelik olarak, "gerekirse sözleşmelerini feshederiz" dedi. Dinçer ayrıca, eczacıların fiyat düşüşü nedeniyle uğrayacağı zararı ilaç sanayinin karşılayacağını söyledi.

Dinçer, yarınki eczacı grevi öncesinde bir açıklama yaptı. İlaç sanayi ile eczacıların fiyat düşüşü nedeniyle stoktaki ilaçlarından uğrayacağı zararı karşılayacağını belirten Dinçer, şöyle devam etti:

"Eczacılar tedirgin olmasın. Raflarda ve stoklarındaki ilaçlarda çıkabilecek zararları ilaç sanayi karşılayacak. Biz zaten eczacılara stoklarını bitirmeleri için 2 Kasım'a kadar süre vermişti. Ancak gelen talep üzerin bunu 4 Aralık'a kadar uzattık. bu sürede kamunun uğradığı zarar 217 milyon lira.

Biz krizden geçen bir ülke olarak açık veren bir kurum olarak sorunları paydaşlarımızla konuşuyor ve anlaşma bekliyoruz. Eczacıların kendi karlarından yüzde 1.5'luk fedakarlık yapmaları halinde bir sorun olmayacağını düşünüyoruz."

Referans fiyatın yüzde 60’ını baz alan uygulamayı da yüzde 66’ya çıkaracaklarını kaydeden Dinçer, "ancak her üç ayda bir harcama kontrolü yapacağız, eğer gerekise bunu indirme hakkımız var" dedi.

Dinçer, sözleşme iptalleri ile ilgili olarak da "Sözleşme hükümlerimiz ne ise onu yapacağız. Kepenk kapatan eczanelerle gerekirse sözleşmeleri feshederiz" dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı