« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gerekirse öperim

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy’dan, FIFA Başkanı Sepp Blatter’e: Sahalarımızın kapatılmasını önleyin. Benim kişisel olarak üstüme düşen ne görev varsa yapmaya hazırım. Af da dilerim, ceza da çekerim. El de öperim, etek de.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME

TÜRKİYE-İsviçre maçındaki olaylar ve sonrasında yaşanların perde arkasında her gün yeni bir gelişme ortaya çıkıyor. Son olarak Futbol Federasyonu’nun yeni başkanı Haluk Ulusoy’un cezanın hafifletilmesi için İsviçre’deki temasları sırasında FIFA Başkanı Sepp Blatter’in "elini öptüğü" iddiaları gündeme oturdu. Peki, Haluk Ulusoy, Blatter’in elini gerçekten öptü mü, öpmedi mi? Ulusoy el öpme iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtirken, "Blatter’in elini öpmedim. Ama gerekirse elini de öperim" dedi.

Toplantıdan sızan haberlere göre olay şöyle oldu: "Haluk Ulusoy Blatter’in elini öptü. Ancak bu el öpme planlı bir şekilde olmadı. Olay kendiliğinden gelişti. Haluk Ulusoy Blatter’i daha önceden tanıyordu. Aralarında diyalog vardı. Blatter yaşlı ve saygın bir insan. Odaya girilince doğal olarak birbirlerinin eline sarılıp samim bir şekilde davrandılar. İşte tam o sırada Haluk Ulusoy biraz Türk geleneklerinin verdiği hareketle eğilip Blatter’in elini öptü. Yani olay kendiliğinden oluverdi."

Türkiye’de yaygın

Bu beklenmedik olay odaki havayı bir anda yumuşattı. Blatter’e el öpmenin Türkiye’de çok yaygın bir gelenek olduğu ve küçüklerin büyüklere karşı olan saygılarını bu hareketle gösterdikleri anlatıldı.

Toplantıya katılanların genel kanısı ise şu: "Haluk Ulusoy’un bu alışkanlıkla yaptığı hareket iyi de oldu çünkü gergin bin hava Türkiye için verilen kararı olumsuz etkileyebilirdi. Bir ihraç kararı çıkabilirdi." 15 gün içinde Zürih’te FIFA Başkanı Blatter, Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu üyeleri olmak üzere herkes ile birebir görüşmeler yaptığını belirten Haluk Ulusoy şöyle konuştu:

Kendimi feda ettim

"Türkiye’nin menfaatleri için her şeyimi seferber ettim. Ama kişiliğimden ödün vermedim. Benim için Türk Milli Takımı’nın menfaatleri herşeyin önünde gelir. Zürih’teki temaslarımda kendimi adeta feda ettim. FIFA Disiplin Kurulu elindeki belge ve bilgileriyle Milli Takımımızın uluslararası turnuvalardan ihracına yönelik bir tavır içerisindeydi. Belki de çok uzun süreli bir ceza alacaktık.

Blatter ile biraraya geldiğimizde yönetime yeni geldiğimizi ve Türk futbolunun 2002 yılında yükselttiği çıtayı daha da yukarı koymak istediğimizi ifade ettim. Türk halkının ve Türkiye’de oynayacağımız maçlarda sahalarımızın kapatılmasına şiddetle karşı çıktım.

Yapmadığım şey kalmadı

Hatta bir toplantıda Blatter’e ’Türkiye için ne isterseniz yaparız, ama Türk halkını, Türk taraftarlarını böylesi turnuvalardan uzak tutmayın. Sahalarımızın kapatılmasını önleyin. Benim kişisel olarak üstüme düşen ne görev varsa yapmaya hazırım. Af da dilerim, ceza da çekerim. Bizde bir gelenek vardır. Küçükler büyüklerinin, babalarının ellerini öper. El de öperim. Sizinle olan dostluğumuz nedeniyle Disiplin Kurulu’nun vereceği cezada daha adaletli davranmasını sağlamanızı bekliyorum’ dedim.

Türkiye’nin değil kendi şahsiyetimi, kişiliğimi ortaya attım ve ihraç edilmememiz için çırpındım. Yapmadığım şey kalmadı. Ama gücüm yetmedi. 6 maç seyircisiz ve tarafsız saha cezasının da Tahkim Kurulu’ndan aza indirmek için de herşeyi yapmaya hazırım. Gerekirse el de öperim etek de."

Başkanın elini tuttu

Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Lutfi Arıboğan da "Sayın başkan Haluk Ulusoy sıcak kanlıdır, vücut temasını sever. Blatter ile görüşmesinde başkanın elini tuttu. ’Bizde çocuklar babasının elini öper. Siz FIFA’nın, dünya futbolunun babasısınız’ diyerek kalbine götürdü. ’Türkiye değişti. Futbola ve başarıya aç. Futbolu seven bu ülkenin önünü kesmeyin. Futbol Federasyonu’nda yönetim değişti. Yeni gelen yönetime yardımcı olun’ ifadeleri kullandı" diye konuştu.

ESKİ BAŞKANLARIN GÖRÜŞLERİ:

MEDENİ ÖLÇÜLERDE DAVRANIRDIM

<ı>Levent BIÇAKCI

GEÇTİĞİMİZ günlerde bir röportajımda söylemiştim. Ben federasyon başkanlığı dönemimde ’Öpüşmede yetersiz kaldım’ demiştim. Biliyorsunuz bizim toplumumuzda herkes herkesi öper. Hem fiziksel hem de menfaatsel anlamda. Ne yazık ki ya bu sistemin bir parçası olacaksınız ya da dışlanacaksınız demiştim. Ben her zaman medeniyet ölçüleri neyi gerektiriyorsa onu yaparım.

Sadece babamın elini öperim

<ı>Abdullah Kiğılı

TÜRK futbolu sıkıntılı günler yaşıyor. Son genel kurul Haluk Ulusoy’u Türk futbolunun başına layık gördü. Toplumlar layık oldukları şekilde yönetilir. Bizlere de böyle bir durumda ’Hayırlı olsun’ demek düşer. Ben eski bir fedarasyon başkanı olarak sadece babamın elini öperim.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz