« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gerekirse bırakırım

Son bir hafta içinde alınan 3 yenilginin ardından koltuğu sallanan Rıza Çalımbay, “Önemli olan Beşiktaş'ın başarısı. Ben bıraktıktan sonra Beşiktaş başarılı olacaksa, bırakırım” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş'ın Turkcell Süper Ligi ve UEFA Kupası'nda üstüste aldığı başarısız sonuçların ardından siyah-beyazlı takımdaki geleceği yoğun biçimde tartışılan Rıza Çalımbay, www.ajansspor.com'da yer alan röportajında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Hayatının en sıkıntılı dönemlerinden birisini yaşadığını vurgulayan Çalımbay, “Zaten futbolculuk dönemlerimizde de böyleydi. Başarısız günler sıkıntıları da beraberinde getirir. Ama futbolcu ve teknik direktörlükte sıkıntı farklı oluyor. Hocayken kararı sahaya kadar veriyoruz, sonra her şey futbolcuya kalıyor” dedi.

Sıkıntının kaynağı olarak “bireysel hataları” gösteren Çalımbay, ”Mesela inanılmaz şekilde gol kaçırıyoruz ve çok basit bireysel hatalardan gol yiyoruz. Bunu futbolcuya anlatıyorum ama, en son uygulama futbolcuda oluyor” diye konuştu.

'GEREKTİĞİNDE BIRAKIRIM'
      
Çalımbay, “Acil durum planınız var mı?” şeklindeki soruya şu yanıtı verdi: “Aslında var. Daha iş bitmedi ama kesin olan bir şey var ki, o da şu: Hava gittiyse, futbolcuyu gönderme şansı olmadığı için teknik direktörün gitmesi gerekiyor, yeni bir hava yakalanması için. Gerektiğinde bırakırım, sorun değil. Önemli olan Beşiktaş'ın başarısı. Ben bıraktıktan sonra Beşiktaş başarılı olacaksa, bırakırım. Ama şunu söyleyeyim, benim içim çok rahat. Futbolda yapılması gereken ne varsa yaptım. Testiyi kırmayız, kırılacağını anladığımız anda ne gerekiyorsa yaparız. Acil çözüm planı bir tane. Ankaraspor maçını kazanmak, başka yok.”
  
'BENİ ÇEKEMEDİLER'
  
Beşiktaş Teknik Direktörü Çalımbay, “Hatanız hiç mi yok?” şeklindeki bir soruyu ise şöyle yanıtladı: “Kendimi teknik açıdan kesinlikle hatalı görmüyorum, ama başka açıdan hatalar yapmış olabilirim. Fazla iyi niyetli olmamdan kaynaklanan hatalar. Bazen iyi niyet işe yaramıyor. Ama ben vicdanen çok rahatım. Hergün buradayım. İşim yok gücüm yok, sabah buraya gelirim akşama kadar ne varsa yaparım. Şuraya baktığınızda çalışanlarla bir ben varımdır futbolla ilgili olarak. Kimse gelmez buraya doğru dürüst. Benim işim gücüm bu, bütün günüm burada geçer. Ama her şey benim elimde değil, sahaya çıkıldıktan sonra futbolcunun elinde. Ama dediğim gibi biz Beşiktaşlı'yız, neler yapılması gerekirse yaparız. Futbolcuyken de 50 yaşına kadar oynayacak değildik. Belli bir yaş vardı ve bıraktık. Şimdi belli bir dönem gelir, bu makamı da bırakırız, sorun değil. Bazı kesimler var onlar rahat etsinler. Zaten belli bir kesim istemiyordu beni göreve geldiğimden beri. Çekememezlikleri vardı, yerli bir antrenörün Beşiktaş'a gelip başarılı olmasını istemediler”
  
'TARAFTARA BAKARSAN BIRAKMAN LAZIM'
  
Rıza Çalımbay, şöyle devam etti: “Büyük takım görüntüsünde olmadığımız düşüncesine katılmıyorum. Pozisyona giremesek tamam diyeceğim ama biz Fenerbahçe de dahil her takımı yarı sahasına hapsediyoruz. Ama dediğim gibi bireysel hata çok yapıyoruz. Defansta ve forvette. Ben bunu şanssızlık olarak görüyorum özellikle de yediğimiz golleri.

Taraftar gözüyle baktığımız zaman taraftar galibiyet ister. Adam skora bakar, başka yaptığı bir şey yok. Ama bizim taraftar gözüyle bakmamız mümkün değil. Baktığınız zaman da zaten bu işi bırakman lazım. Neler yapılması gerektiğini çok iyi biliyoruz. Bu bir mazeret değil ama gerçekten çok şanssız bir dönem geçiriyoruz. Bütün amacımız bunu en kısa sürede durdurmak. Ankaraspor ve Malmö maçı çok önemli. Hem ben, hem camia hem de futbolcular açısından çok kritik 2 maç.
  
'ÇİRKİN BİR OLAY, BEŞİKTAŞ TARAFTARINA YAKIŞMAZ'
  
Kendisinde herhangi bir bezginlik olmadığının altını çizen Çalımbay, “Üzüntü bu. Fenerbahçe maçında muhteşem bir taraftar vardı, gerçekten çok büyük destek oldular, onlara çok üzüldüm. Ama en çok üzüldüğüm şeylerden birisi de bir grup taraftarın gelip burayı basması. Çirkin bir olay ve Beşiktaş taraftarına yakışmaz. Senin oraya gelip korkutmanla, tehdit etmenle bu iş olmaz" dedi.

'BİZDEKİ SORUN KAPRİSLER'
      
Çalımbay, “Futbolcular aralarında bir çözüm aramıyorlar mı?” şeklindeki soruya karşılık ise “Futbolcuların bu konuda kendi aralarında oturup konuşmaları lazım, ama bizdeki problem takımın önde gelen oyuncularının yaptıkları kaprisler. Takıma giremeyen her oyuncu bir kapris geliştiriyor tabii ki...”

'YÖNETİM SERGEN'İ SEZON BAŞINDA GÖNDERMEK İSTEDİ'
  
Çalımbay, Sergen ile ilgili olarak da “Sergen, sezon başında yönetimin göndermek istediği bir futbolcu. İşin gerçeği bu. Ben yönetime 'Göndermeyin' dedim. Ama 'iyi oynarsa oynatırım, böyle oynarsa oynatmam' dedim. Yönetim de bunu kabul etti, Sergen'le konuşuldu ve sezon başı Sergen çok iyiydi. Gerçekten mükemmel çalıştı, ben de çok umutluydum kendisinden. Ama buraya geldi maalesef o Sergen gitti, başka bir Sergen geldi, çok kilo aldı. Her dakika bir yerine bir şey oluyor, sakatlanıyor, iyileşiyor, sakatlanıyor, bir yeri ağrıyor. Hatta bir ara düzeldi, Vaduz maçında ilk 11'e koydum. Sergen oynasın 'Ben buradayım' desin diye. Ama Sergen istenileni veremedi yine, ikinci yarı çıkardık ve takım da 5-1 galip geldi o maçta. Sergen'in her şeyden önce fedekarlık yapması lazım. Bu takımda oynamak istiyorsa yapması lazım, yoksa oynama şansı yok" dedi.

TEKNİK ADAM BİR YALNIZ ADAM
  
Teknik direktörlerin her zaman “yalnız adam” olduğunun altını çizen Çalımbay,  “Türkiye'de yerli-yabancı teknik adam ayrımı çok mu?” sorusunu İSE “Belki bu maçı biz kazansaydık şimdi Daum için konuşuyor olacaklardı. 'Daum gitsin, şöyle olsun, böyle olsun' diye. Onların da kaderi aynı ama sen 2 lira alıyorsan yabancı 5 lira alır. Yabancı görevi bırakıp gitse sonuna kadar parasını alır. Yerli hoca maç kaybetse dışarı çıkıp istediği şekilde bile dolaşamaz, sosyal hayatının olması imkansız. Her şey bitiyor. Maalesef 3 büyüklerde bizler için 5 maçta beklenen şeyler yabancılar için 20-30 maçta bekleniyor” diye yanıtladı.

AILTON VE CAREW
  
Denizlispor ile yaptıkları sezonun 2. hafta maçında herkesin kendilerini göklere çıkardığını, ancak kendisinin “Daha hazır değiliz” dediğini hatırlatan Çalımbay,  “Herkes Ailton'u göklere çıkardı. Oysa Ailton ne sezon başı hazırlığı yapmıştı ne de başka bir şey. Hazır değildi. Hatta derbide devre arası Ailton'u çıkaracaktım, ama mecburen oyunda bıraktık. Çünkü Youla sakatlandı” açıklamasında bulundu.   Çalımbay, “Carew'in gitmesi kötü oldu mu sizce?” şeklindeki bir soruya ise şu yanıtı verdi: “Carew'in gitmesi bizim için büyük bir dezavantaj oldu. Ben transferde forvet düşünmüyordum. Kleberson gibi bir oyuncu alıp transferi kapatacaktık. Carew'in gitmesine tabii ki karşı çıktım ama Carew'le görüştüm, 'Ben gitmek istiyorum, burada durmak istemiyorum. Benim hedeflerim var, Fransa'ya gitmek istiyorum' dedi.
  
'VOLKAN MÜKEMMEL MAÇ ÇIKARDI'

Genç teknik adam, Fenerbahçe derbisiyle ilgili olarak da  “Ben ilk yarıda da Fenerbahçe'nin o kadar üstün olduğunu düşünmüyorum. 1-2 pozisyon verdik Fener'e, onlarda da bizim hatalarımız vardı. Oyun üstünlüğü bizdeydi ama ileride çoğalamıyorduk. İkinci yarı tabii taktik değişikliği yaptık, ileride daha çok çoğaldık, bir sürü pozisyon yakaladık ve Fenerbahçe'yi sahasından çıkarmadık. Bir de tabii Fenerbahçe'de Anelka vardı. Anelka hakikaten müthiş oynadı ve bir de bizim son maçlarımızda sahanın yıldızı hep rakip kaleciler oluyor. Bu maçta da Volkan mükemmel oynadı” dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz