ANTALYA HABERLERİ

Gerekçe dilekçe değil hakaret

DHA
30.11.2017 - 13:21Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 4 yıl içerisinde hakaret içerikli 200 şikayet dilekçesi yazan Mustafa Kiriş hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmasına açıklık getirdi. Başkan Türel, "Kiriş'le ilgili belediyeye dilekçe verdiği için değil, dilekçelerinde şahsıma ve Belediye Başkanlığı makamına hakaret ettiği için suç duyurusunda bulunduk" dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, avukatı Ahmet Odabaşı vasıtasıyla Mustafa Kiriş hakkında kendisine şikayet dilekçeleriyle hakaret edildiğini iddia ederek Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş ve Antalya 12. Asliye Ceza Mahkemesi'nde de konuyla ilgili dava açılmıştı. Görülen ilk duruşmada Mustafa Kiriş, dilekçelerinde hakaret etmediğini ileri sürerken, Başkan Türel'in avukatı Ahmet Odabaşı, bahse konu dilekçelerde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel'e 'görevi esnasındaki beyanları ve icraatlarına' yönelik hakaret niteliğinde sözler sarf edilmiş ve bu sözler defalarca tekrar edilmiştir. Sanığın dilekçelerinde başkanımıza karşı açık hakaret içerir sözleri vardır. Bundan dolayı cezalandırılmasını talep ediyoruz" demişti.
Mahkeme başkanı Celal Dursun'un, eksiklerin giderilmesi için ertelediği davaya Başkan Menderes Türel açıklık getirdi. Kamuoyunda belediyeye çok sayıda dilekçe verdiği için vatandaş hakkında suç duyurusunda bulunduğu şeklinde bir algı oluşabileceğini belirten Başkan Türel, "Mustafa Kiriş'le ilgili belediyeye dilekçe verdiği için değil, dilekçelerinde şahsıma ve Belediye Başkanlığı makamına hakaret ettiği için suç duyurusunda bulunduk" dedi.
Antalyalıların oylarıyla göreve seçilmiş, Antalyalıları temsil makamında bir belediye başkanı olduğunu hatırlatan Başkan Türel, şunları söyledi:
"Dolayısıyla şahsıma yapılan her türlü hakaret, Antalyalılara yapılmış hakaret olarak tarafımca kabul edilir. Bununla ilgili her türlü hukuki işleme elbette başvurulur. Yaptığımız işlem bundan ibarettir. Bu noktada hiçbir şekilde Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamına, Antalyalıların seçmiş olduğu bir belediye başkanı olarak şahsıma hakareti kim yaparsa yapsın, her türlü hukuki işlemi yapar ve yürütürüm. Yoksa belediyeye dilekçe veren birisi hakkında işlem yapmamız kadar anlamsız bir şey olamaz. Ama bizi yalancılıkla, münafıklıkla ve yazılarına Müslümanca cevap vermemekle suçlayan birisine karşı elbette sessiz kalamayız. Hukuk nezdinde girişimlerde bulunmamız gerekirdi. Savcılık zaten bu hakaretleri değerlendirmek suretiyle şahıs hakkında dava açamaya karar verdi. Takipsizlik kararı da verebilirdi. Ama dava açılmasına karar verdi. Olay hukuki süreçte devam ediyor. Bizim suç duyurumuzun nedeni belediyeye fazla dilekçe verdiği için değil, belediye başkanlığı makamına hakaret ettiği içindir."
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı kayıtlarına göre Mustafa Kiriş'in, belediyeye 2014 yılında 7, 2015 yılında 44, 2016 yılında 59, 2017 yılında ise 90 olmak üzere toplam 200 dilekçe verdiği belirlendi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gerekçe dilekçe değil hakaret haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Kasım 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı