Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gereğini yaptı

  Nuray BABACAN / ANKARA
  23.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.07.2007 - 02:59

  DP Lideri Mehmet Ağar, partisi yüzde 10 barajını geçemeyince hemen istifa etti. Seçimden önce, sonuç böyle olursa genel başkanlığı bırakacağını söyleyen Ağar, istifasını basın müşaviri aracılığıyla duyurdu.

  İLK seçim sonuçlarının alınması ve Demokrat Parti’nin (DP) yüzde 10’luk ülke barajının aşamadığının ortaya çıkması üzerine Mehmet Ağar, DP Genel Başkanlığı’ndan istifa etti. Ağar, DP Basın Müşaviri Necmi Hatipoğlu aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Demokrat Parti Genel Başkanlığı görevimden istifa ediyorum. Kamuoyuna ve Demokrat Parti’ye gönül veren aziz dava arkadaşlarımın bilgisine saygıyla duyururum" dedi. Hatipoğlu, konuyla ilgili detayların önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirterek, gelen seçim sonuçlarına göre Ağar’ın bu konudaki tavrının net olacağını söylediğini hatırlattı. Ağar, seçimlerden önce partisinin yüzde 10’luk barajı aşamaması halinde genel başkanlığı bırakacağını açıklamıştı. Ağar’ın ardından DP Genel Başkan Yardımcısı Nüzhet Kandemir de istifasını açıkladı. Ağar’ın istifa etmesinin ardından tüzüğe göre, DP Merkez Karar Kurulu (MKK) ve Genel İdare Kurulu (GİK) birlikte toplanacak. Bu kurullarda partiyi temsil yetkisi bir üyeye tevdi edilecek, bunun ardından yeni genel başkan seçilmek üzere parti 45 gün içinde olağanüstü büyük kongreye gidecek.

  GÖZLER ÇİLLER’DE Ağar’ın istifasıyla gözler, daha önce muhaliflere ’seçimden çıkacak sonuçları beklemeleri’ talimatı veren eski DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’e çevrildi. Ağar’ın istifasıyla, muhaliflerin Çiller’e bir kez daha partinin başına geçmesi taleplerini iletmeleri bekleniyor.

  YILMAZ DA VAR Merkez sağın bir diğer partisi Anavatan’da ise Genel Başkan Erkan Mumcu, eylül ayı itibariyle olağanüstü kongre çağrısında bulunacağını açıklamıştı. Mumcu’nun bu yöndeki kararı parti içindeki muhalifleri hareketlendirdi. Eski ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın Rize’den bağımsız milletvekili olarak Meclis’e girmesiyle önümüzdeki günlerde genel başkanlık mücadelesi yaşanacağı yorumları yapılmaya başlandı.

  MUMCU: SEÇMENİN YANITI Seçmenin DP Genel Başkanı Mehmet Ağar’a birleşmemeden dolayı gerekli yanıtı verdiğini söyleyen Mumcu, istifasını "Hiç olmazsa bunu yaptı, geç de olsa" sözleriyle degerlendirdi. Mumcu, eski genel başkanı Mesut Yılmaz’ın Rize’den bağımsız gelmesini, "Bunu değerlendirmeye bile gerek görmüyorum. Bu sorunun muhabatı değilim" diye yanıtladı. Mumcu, DP birleşmesinin gerçekleşmesi durumunda, "Dengeler değişirdi" derken, şunları söyledi:

  "Ağar istifa ederek geç de olsa bir şey yaptı. Üç gün sonra sözü olan sorusu olan herkesi canlı yayına bekliyorum. Millet, DP birleşmesine ilişkin sonucu değerlendirmiştir. Sonuç, kamuoyunun kimleri sorumlu tuttuğunu da göstermiştir. Sürece ilişkin çok ithamlara muhattap oldum ateş yuttum, sustum. Sabırla bekledim. Bundan sonra herkesi milletin önünde apaçık konuşmaya bekliyorum."

  ’Hayırlısı inşallah’ deyip oyunu attı

  DP Lideri Mehmet Ağar, sabah saatlerinde eşi Emel Ağar ile oyunu Elazığ Vali Tevfik Gür İlköğretim Okulu’nda kullandı. Ağar oyunu attıktan sonra "Millet huzur duyacağı, gelecekten endişe etmeyeceği bir sonuç aldığı vakit Türkiye’nin bugününden daha güzel yarınları olacaktır. Bunun için çalışıyoruz her şeyin hayırlısı olacak inşallah" dedi. Ancak henüz oyların yüzde 20’sinin sayıldığı sırada sonuç anlaşılınca istifa ettiğini açıkladı. Ağar’ın istifasını DP Basın Müşaviri Necmi Hatipoğlu açıkladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı