"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Gerebiç

Un ve irmik derin bir yoğurma kabına konulur. Erimiş ılık yağ, sıvıyağ ve mahlep ilave edilerek yoğrulmaya başlanır.

Azar azar su da eklenerek çok yumuşak ama ele yapışmayan bir hamur hazırlanır. Hamurun üzerine nemli bez kapatılarak 1 saat dinlenmeye bırakılır.
Ceviz veya antepfıstığı dövülür. 2 yemek kaşığı pudraşekeri tarçın ve karanfil katılarak iç harcı hazırlanır. (Arzu edilirse hurmanın çekirdeği çıkarılıp doğranarak bu harcın içine eklenebilir.)

Dinlenen hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılarak iki el arasında yuvarlanıp toplar yapılır. Her bir topun içi çukurlaştırılarak bir tatlı kaşığı cevizli içten konulur, kapatılır, tekrar yuvarlanıp top haline getirilir.

Topaklar tahta ya da plastik gerebiç kalıbına koyulur, iyice bastırılarak kalıbın şeklini alması sağlanır. Daha sonra yağlanmış fırın tepsisine dizilir.
175 dereceye ayarlanmış fırına sürülerek 40-45 dakika kadar pişirilir. Soğuyunca üzerine pudraşekeri serpilerek servis edilir.

Malzeme listesi
- 1 su bardağı irmik
- 2 su bardağı un
- 100 gr erimiş tereyağı (Bitkisel margarin de kullanabilirsiniz.)
- 1 su bardağı sıvıyağ
- 2 çay kaşığı toz mahlep
- 2 çay kaşığı şumra (toz rezene)
- Alabildiği kadar su
İç harcı için;
- 2 su bardağı çekilmiş ceviz veya antepfıstığı
- 1 çay kaşığı toz tarçın
- Yarım çay kaşığı toz karanfil
- 1 su bardağı pudraşekeri

X