"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin  Abla

Gerdek gecesi kadının canı çok acır diyorlar

Sevgili Güzin abla, ben 21 yaşında bir genç kızım. Ayın 21’inde düğünüm var. Benim sorunum cinsellik korkusu! Daha önce hiçbir erkek arkadaşımla cinsel ilişkiye girmedim. Nişanlımla da, çok fazla bir şey yaşamadık.

Düğün gününü düşündükçe çok korkuyorum. Çevremden duyduğum söylentilerin de etkisi var tabii. Kızlık zarı bozulurken çok acı duyulurmuş gibi.

Beni bu konuda bilgilendirir misiniz?

RUMUZ: KORKAK

kızım bu münasebetsiz insanlar, senin gibi bilgisiz kızlara bu tür korkuları salıyor, ondan sonra da mutsuz çiftler, bir türlü gerçekleşemeyen cinsel beraberlikler ortaya çıkıyor. Vaginismus sorunu gibi kadının, ruhsal nedenlerden fizyolojik olarak ilişkiye izin vermemesi şeklinde yaşanan sorunlar evliliği zora sokuyor. Şu bekaret zarı denen şey, incecik bir zar.

Manikür- pedikür yaptırırken bile insanın canı çok daha fazla acır da, neden bu zara takmışsınız, anlayamıyorum.

Kan geliyor, dedikleri kan ise, pembemsi, avuç içini bile doldurmayacak kadar bir şey.

Tabii kendini kasıp, korkular içinde çırpınırsan, o ilk gecenin heyecanını, sevdiğin erkekle bütünleşmenin mutluluğunu tadamazsın. Kendini olayın doğal akışına bırak, her şey yolunda gidecektir. Kimsenin sözüne de kulak asma, şu çevrene bir bakar mısın, her kadın bu ilki yaşamış... Hem kim gerdek gecesi yaşadığı acıdan ölmüş ki?

Eşim ona dokunmama izin vermiyor

Sevgili Güzin abla eşimle evlendikten sonraki dönemde seks hayatımız normal gidiyordu ama çocuğumuz olduktan sonra ancak haftada bir ya da ayda bir cinsel birleşme yaşıyoruz. Bu normal mi?

Eşim sürekli dokunmama izin vermiyor, huylanıyormuş. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum. Benim yaşım 30, eşiminki ise 27...

RUMUZ: SUDE

Doğumdan sonra kadınlarda zaman zaman böyle cinsel isteksizlik, huzursuzluk, cinsellikten kaçış görülebilir. Ayrıca bebeği için geceleri birkaç kez uykusu bölünen, onun en ufak bir sesine koşturan, maması, bezi, şusu busu derken kendini unutan annelere her zaman, uzmanlar ‘Eeşinizi de ihmal etmeyin.

Annelik bir yana, kadınlığınızı da bir köşeye atmayın’ önerilerinde bulunuyorlar. Demek ki bu çok sıklıkla rastlanan bir sorun. Biraz sabırlı ol, ama eşinle açık açık konuşmaktan da kaçınma.

Kızıma cinsel bilgi vermeye başlasam mı

Sevgili Güzin abla, 9 yaşında kızım var. Ona ilk cinsel bilgileri vermek istiyorum, ama yaş olarak uygun mu değil mi bilmiyorum, bu konuda ne şekilde yardım alabilirim? Açıkçası nasıl ve nereden başlayacağımı bilemiyorum.

RUMUZ: ÇOCUK

Kızınıza ilk cinsel bilgileri vermeye tabii ki başlayabilirsiniz. Artık çocukluktan çıkmak üzere. Küçük kızınızın buluğa erme çağı 11 ile 15 yaşları arasıdır. Üstelik okulda birtakım bilgileri arkadaşlarından yalan yanlış ediniyorsa, sizden daha düzgün ve gerçek bir şekilde öğrenmesinde yarar vardır.

Ona önce adet kanamasını anlatın. Bir genç kızın anneliğe nasıl hazırlandığını, evliliği, erkek-kadın arasındaki farklılıkları çok fazla ayrıntıya girmeden, anlatabilirsiniz. Bu konuda eğitici kitaplardan, yayınlardan da yararlanabilirsiniz.

Normal bir ilişki ne kadar sürmeli

15 yıllık evliyim ve hala orgazm nedir bilmiyorum. Sanırım eşim çok çabuk orgazma ulaşıyor. Normal bir ilişki süresi ne kadar olmalı? Bizimki en fazla 1520 saniye sürüyor.

RUMUZ: BENAY

Eh bu durumda orgazm olmaman çok doğal! Belli ki, eşin de senin gibi cinsellik açısından hiçbir bilgi edinmeden, kendini evli bulmuş. Eşinin bu aceleciliğine ve hızına kimse ulaşamaz. Bunca yıl orgazm olamamana hiç şaşmamalı.

Sorun elbette ki eşinde. Türk erkeklerinin normal orgazm olma süresi, batılı erkeklerden oldukça geride imiş, ama yine de bu sürenin 2,5 dakika ile 12 dakika arasında olduğu söyleniyor. Eşin de bu konuda bir uzmana danışıp, kendini eğitse iyi olacak.

Çocuğumuz neden bir türlü olmuyor

Eşimle evliliğimizin üçüncü yılı doldu. Çok denedik ama bir türlü eşim hamile kalamıyor. Doktora gittik, bir sürü test verdi. Acaba bu testlerden sonraki aşamalar neler? Bana sperm testi, eşime genel bir test verdi. Bunlar herkese rutin olarak yapılıyormuş.

RUMUZ: GZNFR2000

Yapılan araştırmalara göre her 100 çiftin 15’inin çeşitli nedenlerden çocuğu olmadığı biliniyor.

Kısırlık genellikle, üreme organlarına ait yapısal bozukluklar hormonlarındaki işlevsel bozukluklar, eşler arasındaki cinsel uyumsuzluk ve problemler ve psikolojik sebeplerden ortaya çıkıyor.

Bu testler sonucunda, sorun ortaya çıkarsa, tedavi oldukça uzun sürse de, yüzde 30 oranında olumlu sonuç alınabiliyor. Yüzde 30 başarı şansı aslında oldukça iyi bir orandır. Tedavi sırasında sabır gerekir ve eşler birbirlerine destek olmalıdırlar.
X