"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Gerçekten size göre de evlilik aşkı öldürüyor mu

Sevgili ablacığım, ben altı yıllık evli, bir çocuk annesi genç bir kadınım. Eşimle birbirimizi çok severek evlenmiştik. Birbirimize kavuşamazsak, ölmeyi bile düşünmüştük. Ancak evlendikten birkaç yıl sonra aramızdaki o büyük aşk giderek söndü.

Benim için önceleri deli olan kocam, şimdi benim farkımda bile değil. Yanıma ayda yalnızca birkaç kez yaklaşıyor. Beni kollarına almak ihtiyacı duymuyor. Yakındığım zaman ise, ‘Seniseviyorum ama, işlerim yoğun, yorgunum, lütfen anlayışlı ol’ diyor. Beni dır-dır etmekle, suçluyor. Ayrıca hayatımız çok monoton geçiyor.

Artık eskisi gibi sohbet bile edemiyoruz, eve dönünce yatıp uyuyor. Ne dersiniz ablacığım, evlilik aşkı öldürüyor mu?

Biz görücü usulüyle evlenmiş bir çift değiliz. Aksine büyük bir aşkla evlendik. Biz bile böyle olduktan sonra, diğer çiftlerden ne farkımız kaldı? Acaba bu monotonluğun sorumlusu ben miyim?Ne yapabilirim?

<ı>l RUMUZ:

EVLİLİK BU MU

Sevgili kızım, gördüğün gibi yıllar en ateşli aşkları bile yıpratabiliyor. Çiftler birbirlerini ne kadar severlerse sevsinler, günün birinde monotonluk batağına saplanıyorlar.

Hayır bunun sorumlusu sen değilsin ama, bu alışkanlık ve monotonluk. Bu nedenle evliliklerde ve uzun süreli beraberliklerde, cinsel yaşamda zaman zaman bazı küçük heyecanlar bulmak gerekir. Küçük sürprizler, baş başa romantik bir ortamda yenilecek bir yemek, beraberliğe renk katabilir...

Arada bir, çocuklardan ve büyüklerden uzakta kısa bir tatile çıkmak, ilk flört günlerini yeniden hatırlatacağından her zaman yarar sağlayabilir.

Eşinin çok fazla çalıştığını söylemesi, tüm erkeklerin bahanesidir aslında. Genç yaşta bu yorgunluk yüzünden cinsel beraberliği ihmal etmesi, ya da o tatlı sevgi dolu anlardan kaçınması doğal değil tabii.

Ama, monotonluktan yakındığına göre, aranızdaki sevgiyi kurtarma görevi biraz da sana düşüyor. Daha sık dışarı çıkmalı, eğlenmeye gitmelisiniz. Sanırım sen çocuğun olduktan sonra, biraz fazla eve kapanmışsın.

Bebeğinizi bir yakınınıza bırakıp, arada bir kaçamak yapmalısınız. Zaten evliliklerde en tehlikeli yıllar bu beşinci ve yedinci yıllardır.

Eşinin karşısına her zaman bakımlı, bazen değişik bir kıyafetle çıkmayı, onu şaşırtmayı denemelisin. Onun ilgilendiği konulara ilgi gösterip, onunla sohbet edebilmelisin.

Her şeye rağmen, neşeli, esprili olmaya çalış. Erkekler de kendilerini güldürmeyi başaran kadınlara ilgi duyarlar.

İntikam için başka bir erkekten hamile kaldım

Sevgili Güzin ablam, evli ve iki çocuklu bir kadınım. Kocamın beni aldattığını hissediyordum sonunda onu takip ettim.

Gerçekten de kocam beni sarışın bir kadınla aldatıyordu. Gözlerimle görünce intikam almak istedim.

Yanlış olduğunu bile bile başka bir erkekle beraber oldum. Şimdi hamile olduğumu öğrendim.

Tereddüt içindeyim. Ne yapmalıyım, akıl ver.

<ı>l RUMUZ: İNTİKAM

Gördün mü bak şimdi! Hatanın bedelini o masum yavrucağa mı ödeteceksin bir ömür boyu! Yaptığın çok yanlışmış.

Bu şekilde intikam alarak, aslında kendine zarar vermişsin, bir de karnındaki o minik yavrucağa. Kocan seni aldatıyorsa, böylesine yakışıksız bir davranışa aynı sorumsuzlukla mı karşılık vermeliydin? Eğer katlanamıyorsan, boşanırdınız.

Ya da karşına alır, aldatılmayı hak etmediğini, bu yaptığının haksızlık olduğunu, ilişkinizde kötü giden ne varsa sana açıklamasını, birlikte düzelmeye çalışmanız gerektiğini söylerdin. Onu utandırırdın belki de. Ya şimdi? Kimden olduğunu bilmediğin bu çocuğu dünyaya getirerek ondan intikam alacağını mı sandın?

Onu üzmemek için numara yapıyorum

Sevgili ablacığım, benim için gerçekten çok hassas bir konuyu size açmaya karar verdim. 24 yaşında iki yıllık evli bir genç kadınım.

Eşimi gerçekten çok seviyorum. Ancak sorun bende. Çünkü eşimle sevişmek benim için bir işkence. Her ilişkide acı duyuyorum, canım yanıyor. Bu yüzden de hiçbir şey hissetmiyorum.

Eşimi üzmemek için tatmin olmuş numarası yapıyorum. Ama bundan da bıktım. Eşim beni ilişkiye hazırlamak için elinden geleni yapıyor. Onun hiç suçu yok. Üstelik eşimi sevmiyor ya da istemiyor da değilim. Ama bu böyle gitmez. Lütfen beni bu sıkıntıdan kurtaracak bir şeyler söyle.<ı>

l RUMUZ: İŞKENCE

Güzel kızım, eşin sana karşı sevgi dolu ve gerçekten elinden geleni yapıyor olsa da, sanırım psikolojik olarak sen kendini hazırlayamıyorsun.

Bir genç kadının ilişkiye hazır olması, zevk alması için vajinayı kayganlaştıran bir salgı vardır. Bu olmayınca ilişki acı verir. Eşinle beraberliğin sırasında kendini kasıyorsan, bu da acı verir. Acı duyma endişesiyle de tümüyle kasılırsın. Bana kalırsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalısın.

Organik olarak herhangi bir sorun var mı? Onu öğrenmelisin. Yoksa sorun psikolojik mi? O zaman, bir psikologla konuşur, ondan yardım isteyebilirsin.

Bu tür sorunlar bizde ailelerin kızlarını yanlış yetiştirmelerinden kaynaklanıyor. Bazı anneler kızlarına cinsel ilişkinin ayıp, utanç verici bir şey olduğunu, eşlerine karşı bir görev olduğunu öyle çok tekrarlıyorlar ki, sonuçta işte böyle sorunlar çıkıyor ortaya.
X