Gündem Haberleri

    Gerçeker hakim sayısından yakındı

    Ufuk AKTUĞ- Mehmet EZER/İSKENDERUN (Hatay), (DHA)
    15.05.2010 - 14:43 | Son Güncelleme:

    HATAY'da bulunan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, hakim sayısının yetersizliğinin dosya yığılmalarına neden olduğunu belirterek, “Türkiye’de 15 bin kadro var, bunun 4 bin civarı da boş. Avrupa standartlarına göre en az 30 bine çıkartılması gerekiyor” dedi.

    Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ile Yargıtay’ın 4’ü daire başkanı, 16’sı çeşitli dairelerin üyesi 20 kişilik heyet, Hatay’da İskenderun Adliyesi’ni ziyaret etti. Yargıtay Başkanı Gerçeker ile yanındakileri, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, İskenderun Belediye Başkanı CHP’li Yusuf Civelek, hakimler ve savcılar, çiçekle karşıladı. İskenderun Adliyesi içerindeki Baroda, avukatlar, savcılar, hakimlerle bir araya gelen Gerçeker, tarihi adliye binasının mahkeme salonlarını gezdi. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunda oturma sıralarının dahi dava dosyalarıyla kaplı olduğunu gören Hasan Gerçeker, gazetecilere, “İşte yargıçların durumunu görüyorsunuz, dosyaları çekin. Ne kadar yoğun tempoda çalıştıklarını görün. Her zaman söylüyorum, yargı toplumun teminatı, güveni olduğu için bütün toplumumuzun sahip çıkması lazım. Dosyaların hafifletilmesi için hakim sayısının çoğaltılması lazım” dedi.

    Hakim sayısının yetersizliğinin dosya yığılmalarına neden olduğunu belirten Gerçeker, “Türkiye’de 15 bin kadro var, bunun 4 bin civarı da boş. Avrupa standartlarına göre en az 30 bine çıkartılması gerekiyor. Büyük şehirlerde kadronun artması lazım, burası da bir ilçe ama birçok büyük vilayetten büyük bir ilçe, iş durumu da ona göre de çok yoğun. Burada yeni mahkemeler de kurulması gerekiyor. Yeni adliyeye geçtikten sonra belki bu imkan da olur. Daha rahat çalışma imkanı bulunur. Tabii bu vatandaşa yansıyacak. Ne kadar iyi koşullarda çalışırlarsa hakimler ve savcılarımız, o kadar adalet de hem çabuk hem de güvenli şekilde gerçekleşmiş olacak” diye konuştu.
    Yargıtay Başkanı Gerçeker ile yanındakiler daha sonra Antakya’nın tarihi ve turistik bölgelerini ziyaret etti.

    Etiketler:
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı