Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gerçek kral

<B>TEKNİK </B>direktörünü kaybetmekle futbol kişiliğini yitiren G.Birliği, Türkiye Kupası’nı bir kez daha Trabzonspor’a kaptırırken, skor olarak da ezildi.

Tam bir mihenk taşıydı bu maç. Bir yanda, hiçbir kupa kazanmamasına rağmen yönettiği takımları güzel futbol oynattığı gerekçesiyle Milli Takım’ın başına getirilen ‘taçsız kral’ Ersun Yanal... Diğer yanda, Samet Aybaba’nın mirasını iyi değerlendirip, Trabzonspor’u yıllar sonra ligde ve kupada şampiyonluk yarışına taşıyan Ziya Doğan... Hangisi bu sezon daha başarılıydı, hangisi gerçek kraldı? Halkı TBMM’de temsil eden koskoca bir milletvekilinin ‘şike’ iddiaları, doğru çıkacak mıydı? İşte futbol kamuoyunun uzun süre tartıştığı bu soruların yanıtı ortaya çıkıyordu.

Kağıt üzerinde bordo mavililer her yönüyle şanslıydı. Çünkü, rakibi, moral ve fizik olarak çökmüştü. Serkan, Deniz, Ümit, Ali Tandoğan, Damir, Veysel, hatta sözleşmesi süren Mustafa Özkan bile transfer hayalleri kuruyordu.

Agresif futbolla sindirdiler

İşte bu artılarla maça başlayan Trabzonspor, agresif futboluyla rakibini sindirdi. Kondisyonsuzluktan alan daraltmayı beceremeyen Başkent ekibi, pres karşısında top çevirmeyi de beceremeyince, oyunun hakimiyetini rakibine kaptırdı. Augustine çabukluğu, Gökdeniz yaratıcılığı, Mehmet Yılmaz fizik üstünlüğü ve çalışkanlığıyla kırmızı siyahlı defansı dağıttı. Tolga’nın kaçırdığı pozisyon, golün habercisiydi. Nitekim Mehmet Yılmaz, takımını öne geçirmekte gecikmedi. Burada Damir’in de büyük hatası vardı.

Bu taraftar yakışmıyor

Yanal,
yenik duruma düşen futbolcularını ileri sürmeye kalkınca, Ziya Doğan’ın ekmeğine yağ sürdü. Kontratağı avantaj olarak yorumlayıp bu oyun tarzını onaylayan Doğan’ın haklılığı, Gökdeniz’in birinci golüyle tasdiklendi. Skoko’nun müdahalesinde, artist gibi kendini yere atan Hüseyin, Kuddusi Müftüoğlu’nu çok iyi kandırdı ve takımına penaltı kazandırdı. Ardından, Yattara’nın düşürülmesiyle ikinci kez penaltı noktasını gösteren Müftüoğlu, Yanal’ın da ipini çekmiş oldu. Bu, Milli Takım için anlaştığı gün Yanal’ın G.Birliği’ndeki görevine hemen son verilmesini isteyen bazı yöneticilerin de, ne kadar haklı olduklarının en iyi ifadesi oldu.

Trabzonspor, kupayı anasının ak sütü gibi hak etti. Ancak, şampiyonluğa oynayan takımını sahaya atlayarak engelleyen, birbirlerini bıçaklayacak kadar gözü dönen taraftar müsvetteleri, bu takıma hiç mi hiç yakışmıyor.

Dün akşamki zorlu finali Kuddusi Müftüoğlu kaldıramadı. İkili mücadeleleri doğru yorumlayamayan ve sonuçta da futbolcuları isyan ettiren Müftüoğlu’nun tek doğrusu, Youla’ya gösterdiği kırmızı karttı.
X
YAZARIN DİĞER YAZILARI