Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gerçeğe kapanmayın

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.05.2000 - 00:01

  FP Genel Başkan Adayı Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, tarihi kongredeki konuşmasında, ağırlıklı olarak FP'nin iç işleyişini eleştirdi. Gül, FP'nin dünya gerçeklerine kapalı olduğunu belirterek, ‘‘Böyle bir siyasi partinin topluma ve tabanına refah getirmesi mümkün değildir. Türkiye'nin merkeziyetçiliğinden yakınırken, biz parti olarak fazla merkeziyetçi değil miyiz?’’ diye sordu. Gül, konuşmasını yapmak için kürsüye geldiğinde, divan üyelerini yanaklarından öptü. Bu arada, Divan Başkanı Hatiboğlu, ‘‘Konuşma konusunda size bir süre sınırı koymuyoruz. İstediğiniz kadar konuşabilirsiniz’’ dedi. Konuşmasına Anneler Günü'nü ‘‘Anneler Bayramı’’ diye kutlayarak başlayan Gül, ‘‘Bu salonda bulunanlar, aziz bir insanın 30 yıl önce tutuşturduğu meşale sonrasında biraraya geldiler’’ dedi.

  FIRSAT KAÇTI

  Gül, hükümetin iç ve dış politika uygulamalarının bir ana muhalefet partisi için bulunmaz fırsatlar yarattığını, ancak FP'nin bu şansı kullanamadığını söyledi. Partinin kendi içinde de demokratik kuralları işletmesi gerektiğini söyleyen Gül, ‘‘Kendi içimizde eleştiriden kaçarsak dışarı güven veremeyiz’’ dedi. Bu sözler üzerine salonda, ‘‘Erbakan nerede, biz oradayız’’ sloganları yükseldi. Gül, konuşmasında neden aday olduğunu anlatırken, partinin yönetim tarzını ve olaylar karşısında duruşunu değiştirmek istediğini söyledi. Parti yönetiminin teşkilatı dikkate almadığını söyleyen Gül, adayların belirlenmesinde, kontenjan adayları hariç, önseçim yapma taahhüdünde bulundu. Gül, seçildiği takdirde partiye yapılan Hazine yardımını, genel merkez ile örgütün yarı yarıya paylaştırma sözü de verdi.

  BELEDİYELER ÖRNEK

  FP'li belediye başkanlarının başarılı hizmetler verdiklerini anlatan Gül, ‘‘Niçin partimizi, belediyeleri yönettiğimiz gibi yönetmeyelim. Eğer, bir şirket zarar ederse, sadece ortakları zarar eder. Ama eğer bir siyasi partinin oyları düşerse, daha az oy alırsa, taraftarları, davası ve millet kaybeder’’ dedi.

  DİLİPAK KARTELCİ Mİ?

  Gül'ün konuşması Erbakancı gençlerin ‘‘Medya seninle gurur duyuyor’’ sloganıyla protesto edildi. Gül, bunun üzerine kendilerine, ‘‘Sizi kartel medyası destekliyor’’ denilmesinden büyük üzüntü duyduğunu söyledi. 28 Şubat sürecinde herkes yanlarından uzaklaşırken, birkaç demokrat yazarın kendileriyle birlikte olduğunu söyleyen Gül, ‘‘Bunlar eğer bugün bizim için de güzel şeyler yazıyorsa kötü mü oldu? Abdurrahman Dilipak da mı kartelci, Fehmi Koru da mı, Ahmet Taşgetiren de mi kartelci?’’ diye sordu. Gül, FP'de yaşanan bölünme korkusuna da değinerek, kendisinin böyle bir tehlike görmediğini söyledi. Gül, ‘‘Bugün bu iş bitecek. Bundan sonra hepimiz iktidar için koşturacağız’’ dedi.

  KİM DÜZELTECEK?

  Gül, İmam Hatip liselerinin bir ağaç gibi kurutulduğunu, ayrımcılığın inanılmaz boyutlara ulaştığını, başörtüsü takanların öz vatanlarında parya muamelesi gördüğünü savundu. Gül, şöyle konuştu: ‘‘Kim düzeltecek bunları, kim kaldıracak bu yasakları, kim özgürlüğün tadını millete yaşatacak? Sayın Ecevit mi, Sayın Yılmaz mı, yoksa Sayın Bahçeli'den mi bekliyorsunuz 312'nci maddeyi kaldırmasını? Hepimizin ödenecek vefa borçları var. Bizler vefa borcumuzu önce millete karşı ödeyeceğiz. Sonra bizleri omuzlarında taşıyan teşkilatlarımızı iktidar yaparak ödeyeceğiz. Bu meşaleyi tutuşturan büyüklerimizin, arkadaşlarımızın yasaklarını kaldırmak için vefa borcumuz var.’’

  ARINÇ'TAN ELEŞTİRİ

  Gül, konuşmasını tamamladıktan sonra konuşması boyunca arkasında ayakta bekleyen FP Grup Başkanvekili Bülent Arınç söz alarak, sloganlar atan grubu kürsüden sert sözlerle eleştirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı