Dünya Haberleri

  Genetik arızaya tamir mucizesi

  Hürriyet Haber
  23.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı genetik mühendisleri kalıtımsal hastalıklara karşı mucizevi bir yöntem geliştirdi. Henüz araştırma ve geliştirme aşamasında olan yöntemle babadan geçen genetik hastalıklar genlere yapılan müdahaleyle temizleniyor ve tamamen ortadan kaldırılıyor. Sonuçta babanın genetik bozuklukları doğan bebeğe hiç geçmiyor ve bebek çok sağlıklı bir şekilde dünyaya geliyor.

  Washington Post gazetesinin haberine göre, genetik temizlik yöntemi yeni nesillerin genetik yapısını yeniden programlamak amacıyla geliştirildi. Araştırmayı bir yazı dizisi halinde okuyucularına aktaran gazete, söz konusu yöntemin ahlaki açıdan sorunlar yaratabileceğine dikkat çekti, ancak çalışmaların titizlikle devam ettiğini ve yakında başarıyla sonuçlanmasının beklendiğini bildirdi.

  Gazete bu tür yöntemlerin yararları kadar zararları da olabileceğini kaydetti. Yani iyi niyetli ve çok kontrollü olarak kullanılabilecek bu yöntemle daha sağlıklı nesiller yaratılabileceği gibi, kötü niyetli çevrelerin elinde tersine amaçlara hizmet edebileceği, insanlara hastalıklı hücreler yerleştirilebileceği anlatıldı.

  Genetik temizlik yöntemi 7 aşamadan oluşuyor ve önce erkeğin sperm üreten hücrelerindeki bozuk genler yokediliyor. Yerine sağlıklı genler konan bu hücreler deney faresinin testislerine yerleştiriliyor. Zamanla olgunlaşan sperm hücreleri sağlıklı insan spermleri üretmeye başlıyor. Daha sonra fareden alınan bu insan spermleri laboratuvar ortamında kadın yumurtasıyla döllendiriliyor. Böylelikle oluşan embriyo bir kadının rahmine yerleştirilerek normal doğum bekleniyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı