‘Genetiği değişmiş" şüphesi tütüne de sıçradı

Hürriyet Haber
11.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK), sigaralarda kullanılan tütün ve katkı maddelerinin de genetiğinin değiştirilmiş olabileceğini belirterek, yiyecek maddelerine uygulanacak GDO kurallarının sigaralar için de geçerli olmasını istedi. Komiteden yapılan açıklamada, sigaralarda kullanılan tütün ve katkı maddelerinin de genetiğinin değiştirilmiş olabileceğine dikkat çekildi.

Çokuluslular oynadı
“Çok uluslu sigara üreticilerinin 1980’li yıllardan beri tütün bitkisinin genetiğini değiştirerek daha çok ürün elde etmek, nikotin düzeyini değiştirmek için çalışmalar yaptıkları, biyo-teknoloji firmaları satın aldıkları veya yeni biyo-teknoloji firmaları kurduklarının bilindiği” anlatılan  açıklamada, şöyle denildi: “ABD mahkemelerine yansımış belgelerde, sigara endüstrisinin toplumda  GDO kaygılarını gidermek için girişimlerinin olduğu, çeşitli ülkelerde GDO kanunlarını inceledikleri, sigaralara kattıkları GDO teknolojisi ile yapılmış  tatlandırıcı ve sosların laboratuvarlarda saptanma olasılıklarını araştırdıkları yer almaktadır. Yine bu belgelerde, bir sigara şirketinin kendi geliştirdiği gen teknolojisi ile ürünler elde ettiği ve başka ülkelere de bu konuda üretim desteği verdiği yer almaktadır.”
Japonya kullanıyor
Japonya, Güney Kore, Zimbabwe gibi ülkelerde, Türkiye’de tütün tarımında kullanılmayan GDO teknolojisinin kullanıldığı kaydedilen açıklamada, “her yıl giderek artan tütün yaprağı alımımız bu yıl 83 milyon kilograma ulaşmış ve hangi ülkelerden nasıl bir teknoloji ile üretilmiş tütün yaprağı satın aldığımız  önemsenmemiştir” görüşü ifade edildi. Sigaralarda kullanılan mısır şurubu, sukroz, kakao gibi genetiği değiştirilmiş bitkilerden elde edilen tatlandırıcı ve sosların sağlığa etkilerinin de yasal uyarı veya beyan konusunda dikkate alınması gerektiği belirtildi.

Sigara zaten öldürüyor ama katkısına da dikkat

SİGARA ve Sağlık Ulusal Komitesi, tütün kullanımının her şekliyle ve her ürün ile öldürücü olduğuna dikkat çekerek, şunları dile getirdi: “Türkiye’ye dışarıdan giren tütünlerin ve katkı maddelerinin ilave riskler yaratabileceği kaygısıyla yiyecek maddelerine uygulanacak GDO kurallarının sigaralar için de geçerli olmalı. Sigara endüstrisinden bağımsız kurulmuş bilimsel laboratuvarlar hem tütün hem de katkı maddelerinin analizlerini yapmak üzere donatılmalı.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı