Dünya Haberleri

DÜNYA

  Generallerden Hatemi'ye muhtıra

  Hürriyet Haber
  21.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.07.1999 - 00:01

  İran'ı geçen hafta kasıp kavuran öğrenci olayları sırasında Devrim Muhafızları'ndan 24 yüksek rütbeli subayın, Cumhurbaşkanı Muhammet Hatemi'ye sert bir ültimatom vererek, ‘Bu kadar demokrasi bizi aşar’ diye uyardıkları ortaya çıktı. Kayhan Gazetesi dün, subayların ılımlı lider Hatemi'ye gönderdikleri mektubun metnini yayınladı. Generaller Hatemi'ye verdikleri muhtırada, ‘İslam Cumhuriyeti’ni anarşiye sürükleyen bu demokrasi anlayışı sabrımızı taşırıyor' dediler ve anarşinin devam etmesi halinde yönetime el koymak zorunda kalacakları uyarısında bulundular.

  Devrim Muhafızları subaylarının son derece cüretkar bir şekilde isim ve rütbelerini de yazdıkları muhtırada, ‘Hatemi’nin öğrencilere karşı gerekli önlemleri almaması halinde, ordunun olaylara seyirci kalmasının imkansız hale geleceği' belirtilerek, ‘Yarın çok geç olabilir’ deniliyor.

  Subayların mektubunda ayrıca, öğrencilerin, aynı zamanda silahlı kuvvetler başkomutanı olan dini lider Ali Hamaney'in otoritesini sorgulamaları da sertçe eleştiriliyor. İran yasalarına göre Hameney'in otoritesi tartışılamıyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı