Gündem Haberleri

  Generale büyük suçlama

  Hürriyet Haber
  19.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sivas CHP Milletvekili Mahmut Işık, Susurluk Komisyonu tutanaklarında yeralan Tuğgeneral Veli Küçük'ün Kocaeli'nde görev yaptığı dönem içinde faili meçhul cinayetlerin arttığı iddiasını anımsatarak, ‘‘Tesadüfe bakın ki, bu general Giresun ilinde bulunmakta ve yol kesmeler, gasp ve baskınlar bu il çevresinde yoğunlaşmaktadır’’ dedi.

  Provokasyon imasında bulunan Işık, Başbakan Mesut Yılmaz'ın yanıtlaması istemi ile Meclis Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Tuğgeneral Veli Küçük'ün görev yaptığı yerlerde gasp, baskın ve yol kesme olaylarının artış gösterdiğini ileri sürdü. Susurluk Komisyonu tutanaklarında Tuğgeneral Veli Küçük'ün Kocaeli'nde göreve başladığı, görevde bulunduğu süreler içinde çeşitli gasp ve faili meçhul cinayetlerde artış olduğunun tanık ifadelerinde yeraldığını belirten Işık, Küçük'ün Giresun'da görev yaptığı süre içinde kaç kez yol kesme-gasp olduğunu, bu olaylarda kaç güvenlik görevlisi ve askerin şehit düştüğünü, kaç sivilin öldüğünü ve meydana gelen maddi zararın açıklanmasını istedi.

  PROVOKASYON KUŞKUSU

  Işık, Yılmaz'a, terörün Karadeniz Bölgesi'ne yayılmasını engellemek için Şebinkarahisar'ın il yapılacağı söylentisi ile birlikte meydana gelen olayların provokasyon olup olmadığını da sordu. Işık, Yılmaz'dan şu soruların yanıtını istedi:

  ‘‘Adı geçen general bu bölgeye tayin olduğundan bu yana yol kesme, gasp ve faili meçhul cinayet sayısı nedir? Olaylarda herhangi bir artış var mıdır? Giresun'da meydana gelen olaylar ile daha önce Kocaeli ve Sakarya'da meydana gelen olaylar arasında bir benzerlik var mıdır? Kocaeli, Sakarya, Giresun ve Tokat'taki olaylarda bir benzerlik tespit edilirse, adı geçen generali görevden almayı düşünüyor musunuz? Giresun ve Tokat'a terörün; Elazığ, Malatya, Divriği, Zara ve İmranlı hattından girerek, Kızıldağ'a kadar olan bölgeyi geçiş alanı olarak kullanıp, Suşehri ve Koyulhisar'a (Kelkit Vadisi) indiği söylenmektedir. Esas terörün kalıcı bölge olarak geçtiği yerde terörün azalma gösterip, Şebinkarahisar'ın il olacağı söylentilerinin ardından bu bölgede terörün başgöstermesi karşısında bir provokasyon görüyor musunuz? Hakkında bu kadar yazılı ve sözlü iddialar bulunan adı geçen görevlinin bu kadar hassas bir bölgeye atanmasını doğru buluyor musunuz?’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı