Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

General ve ulus devlet

İSPANYA Kara Kuvvetleri Kurmay 2. Başkanı Korgeneral Jose Mena Aguado, Savunma Bakanı Jose Bono’nun acil talimatıyla, cumartesi günü görevinden azledildi.

64 yaşındaki general bugün de emekliye sevkedilerek ordudan tard edilmiş olacak.

Çünkü, kırk yıllık subay kariyerine sahip olan Aguado cuma akşamı Endülüs kenti Sevilla’da yaptığı konuşmada Katalonya özerk bölgesini çağrıştırarak, "uyarı"da bulundu.

Yani, Barcelona Meclisi’nde benimsenen "ulus"a (!) dönüşmek kararına değindi.

Buranın ismini vermeden, "eğer yerel bir dil zorunluluk haline getiriliyorsa, bu, ölçüsüz bir taleptir" dedi ve fiiliyata geçmesi ihtimalini kastederek de, şunu ekledi:

"O takdirde, Anayasa’nın 8. maddesindeki ’ülke bütünlüğünü korumak görevi’ uyarınca, İspanyol ordusu için de bölge kaderini eline almak zorunluğu doğabilir".

Tekrarlayayım, 2. Kurmay Başkanı cuma akşamı böyle konuştu ve ertesi gün azledildi.

Buna evrensel lûgatta "si-vil de-mok-ra-si" diyoruz!

* * *

İLKİN, Madrid hükümetinin kararı tabii ki sonsuz doğrudur, haklıdır ve de meşrudur.

Hele hele, Franco sonrası İspanya’sında palyaço bir albayın parlamentoyu basıp ve tavana piştov boşaltıp "darbe" (!) yapmaya yeltendiği hatırlanırsa, bin defa daha meşrudur.

Zaten demokrasiler bunun için demokrasidir! Tersi tahayyül dahi edilemez!

Ancaak!

* * *

ANCAĞI şu ki, eğer Jose Mena Aguado üniforma taşıyor olmasaydı; eğer Kara Kuvvetleri 2. Kurmay Başkanı sıfatı bulunmasaydı; bilhassa da, eğer "askeri uyarı" (!) hezeyanına düşmeseydi, generalin sözlerinin altına ben de imza atmaya hazırdım ve hazırım!

Öyle, çünkü "öteki"ni dışlamayan ve "öteki"nden korkmayan bir "yurtsever" olan bu satırlar yazarı istisnasız tüm milliyetçiliklere; ama özel olarak "mikro-milliyetçilik"lere; daha daha özel olarak da, "bencil" ve "şımarık" sözümona "ulus" (!) numunelerinin ürettiği "küstah milliyetçilik"lere fersah fersah uzak durur ki, burada korgeneralle tam uyuşuyorum.

Zira, hiç şüphesiz, Katalan milliyetçiliği bu en son ve bu en berbat kategoriye giriyor.

* * *

O kategoriye giriyor ve nitekim, işte özerklikse, özerklik; işte dilse, dil; işte kültürse, kültür; işte vergiyse, vergi, buldun da bunadın be adam, daha ne istiyorsun? Elinin körü!

Tarihin minnacık bir parantezi dışında asla bağımsız yaşamamış ve asla modern millet sürecinden geçmemiş bir kavmiyeti hangi akla hizmet "ulus" yapmaya kalkışıyorsun?

Ikına sıkına uydurmaya çalıştığın bir "dil"i ne hakla mecburi kılmaya yelteniyorsun?

Ve tabii bilhassa da, bir yandan sen; diğer yandan da kendin gibi bir başka "zengin şımarık"ı olan Basklar niçin daima "rabbena hep bana" bencilliğiyle davranıyorsunuz?

Üstüne oturduğunuz refahı İspanya halkıyla üleşmemek için, özünde bir "dayanışma" bütünü olan "ulus devlet"in köküne kibrit suyu ekmek küstahlığını neden sürdürüyorsunuz?

* * *

EVET evet, eğer bazı Avrupa "ulus devlet"leri "çatırdar" ve "süpra nasyonal" bir "ulus ötesi devlet" ivme kazanırsa, bunun öncüsü "zengin şımarığı milliyetçik"ler olacak.

İspanya’da Katalan ve Bask; Almanya’da Bavyera; İtalya’da Lombardiya; Yunanistan’da Girit; Belçika’da ise Flamanya gibi en "bencil" bölgeler "bölücübaşı" (!) rolü oynayacak.

Bunun bizim Kürt sorunumuzla ilgisi yok! Veya, dolaylı yönden ve devede kulak var.

Çünkü Kürtler kendi zenginliklerini Türklerle paylaşmamaktan değil, tam tersine, eğri doğru; haklı haksız, Türklerin kendilerine zenginlik "koklatmadığından" (!) yakınıyorlar.

Başka bir deyişle, Katalanların aksine, "ulus devlet"ten daha çok dayanışma istiyorlar.

Mübarek Kurban Bayramı’nız, ortak ülkemizin bu dev avantajıyla daha da kutlu olsun.
X