General Motors Türkiye'de üretimi durdurdu

Hürriyet Haber
07.07.2001 - 12:20 | Son Güncelleme:

General Motors Türkiye tesislerinde üretim sona erdi. İzmir Torbalı'daki tesisin üretim biriminde çalışan 210 işçi gruplar halinde ayrılınken, bu işlem 10 Temmuz'a kadar tamamlanacakGeneral Motors'un dünya genelinde başlattığı yeni organizasyon ve üretim planlaması çerçevesinde alınan karar doğrultusunda, İzmir'in Torbalı İlçesi'nde yapılan üretim faaliyeti sonlandı.

General Motors Türkiye Genel Müdürü Hardy Spranger, Türkiye'deki üretimlerini Nisan ayında sonlandıracaklarını açıklamış, ancak General Motors Türkiye tesislerine, Çin Cumhuriyeti'nden 432 adet vectra siparişi gelmesi dolayısıyla bu süre uzatılmıştı.

Tesis yetkilileri, Çin Cumhuriyeti'nden gelen vectra siparişinin tamamlanmasıyla üretimin sona erdiğini, üretim birimlerinde çalışan 210 işçinin gruplar halinde ayrıldığını bildirdiler. Yetkililer, 10 Temmuz 2001 tarihine kadar üretim işçilerinin tamamının tazminatlarını alarak, ayrılmış olacağını kaydettiler.

TEDARİK ÜSSÜ OLACAK

Çin'den sipariş edilen otomobillerin sevkiyatlarının devam edeceğini ifade eden yetkililer, "Torbalı'da kurulu olan tesisimiz, üretimin sonlanmasıyla General Motors'un tedarik üssü olarak çalışacak" dediler.

Yetkililer, tesiste çalışan birçok işçinin Türkiye'de faaliyet gösteren başka otomotiv üreticisi firmalarda çalışacağına işaret ederek, bazı çalışanların ise yurtdışında yaşamlarına devam etme kararı olduğunu söylediler.

General Motors'un Türk çalışanlarıyla gurur duyduğunu vurgulayan yetkililer, şu değerlendirmeyi yaptılar:

"General Motors Türkiye tesislerinde çalışan işçisi, memuru, mühendisi 1991 yılından bu yana üstün performans gösterdi. Türk işçiliği bizi her zaman gururlandırdı. Kalite derecelendirmesinde Türkiye'de üretilen otomobiller en iyi sonuçları verdi. Kapatma kararı üzücü, ancak bu şirketin dünya genelinde yaptığı bir değerlendirmenin sonucu. Türkiye tesisimiz yerinde kalacak, ancak farklı misyon üstlenecek."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı