Gündem Haberleri

  Genelkurmay'ın 'Belgeler gizli' raporuna şikayet

  Selahattin GÜNDAY İSTANBUL DHA
  08.10.2011 - 11:47 | Son Güncelleme:

  İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ‘Askeri Casusluk ve Şantaj’ davasının tutuklu sanığı Yüzbaşı Esin Tolga Uçar, soruşturma sürecinde şüphelilerde ele geçirildiği iddia edilen belgelerle ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan gönderilen değerlendirme çizelgesinde ciddi hatalar olduğunu ileri sürerek, çizelgeyi hazırlayanları şikayet etti.

  Çizelgeyi hazırlayan Genelkurmay personelinin ‘gizli’ olmayan belgelere ‘gizli’ değerlendirmesi yaptığını belirten Yüzbaşı Uçar, avukatları aracılığıyla Genelkurmay’a sunduğu dilekçesinde, "Çizelgeyi hazırlayan personelin kasıt derecesinde yanlış nitelendirmeler yaptığına" dikkat çekti.

  Soruşturma sürecinde şüphelilerde ele geçirilen belgeler Genelkurmay’a gönderilerek, ‘belgelerin devletin güvenliğine ait gizli belgeler olup olmadığı’ sorulmuştu. Belgelerle ilgili bir ‘değerlerdirme çizelgesi’ hazırlayan Genelkurmay, belgelerin birçoğunun ‘açıklanması yasaklanan ve niteliği bakımından gizli olduğunu’ belirtti. Hazırlanan bu çizelgelerde yer alan değerlendirmelerin büyük bir kısmının hatalı ve çelişkili bilgiler içerdiği öne süren Yüzbaşı Esin Tolga Uçar, belgelerle değerlendirmeleri yapan Genelkurmay personellerinden şikayetçi oldu.

  YÜZBAŞI UÇAR: “BELGELER ‘GİZLİ’ DEĞİL 

  Yüzbaşı Uçar’ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz aracılığıyla Genelkurmay Başkanlığı’na sunduğu dilekçede, “Casusluk maksadıyla temin edildiği iddia edilen dokümanlar arasında; Atatürkçülük Ders Notu, Deniz Hukuku, Harf ve Rakam Sancaklarının Anlamları, İlk Yardım, Yangın Söndürme Eğitimi, sivil bir firma üretimi olan anti-virüs programı gibi onlarca örnek bulunan dijital dokümanların bulunması başlıca başına şüphe uyandırıcı iken bir de bu dokümanlara, Genelkurmay Başkanlığınca “gizliö olarak değerlendirme yapılması şüphe uyandırmanın yanı sıra dikkatle incelenmesi gereken bir konudur.

  “BELGELERE GİZLİ DENİLDİ, ÖZGÜRLÜĞÜMÜZDEN YOKSUN KALDIK"

  Müvekkilimiz ve dosya kapsamına tutuklu bulunan sanıkların tamamı içeriğinde bir çok çelişki ve hatalı bilgi barındıran Değerlendirme Çizelgeleri sebebi ile özgürlüklerinden yoksun bulunmaktadırlar. Böylesine ciddi bir soruşturma sürecinde Değerlendirme Çizelgelerini hazırlayan personelin nasıl oluyor da kasıt derecesinde yanlış nitelendirmeler yaptıklarını anlamlandırmak mümkün değildir. " denildi.

  SAHTE BELGE DÜZENLEMEKTEN SORUŞTURMA AÇILSIN

  Dilekçede, çizelgeyi hazırlayan görevliler hakkında TCK’nın 204. maddesi uyarınca ‘görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi belgeyi sahte olarak düzenlemek’, ‘gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştirmek’ ve ‘gerçeğe aykırı olarak belge düzenlemek veya sahte resmî belgeyi kullanmak’ ile TCK 277. maddesi gereğince “yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs" suçlarından soruşturma açılması talep edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı