Gündem Haberleri

  Genelkurmay'dan 'gemi' açıklaması

  ANKARA / DHA
  13.01.2011 - 19:57 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı, Umman'ın 200 deniz mili açığında seyretmekte olan ve deniz haydutlarının saldırısına uğradığı belirtilen Danimarka bandıralı Leopard isimli bir yük gemisinin, dün gece telsizle yardım çağrısında bulunduğunu, gemiye çıkan Türk birliklerinin ise motorları susmuş tamamen boş bir gemiyle karşılaştığını ve gemide incelemenin devam ettiğini bildirdi.

  Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  "Umman’ın 200 deniz mili açığında seyretmekte olan Danimarka bandıralı LEOPARD isimli bir yük gemisi, deniz haydutlarının saldırısına uğradığını belirterek dün gece telsizle yardım çağrısında bulunmuş, müteakiben gemi ile irtibat kesilmiştir.

  Çağrıyı alan bölgedeki NATO Deniz Görev Grup Komutanlığı (SUMG-2/CTF-500), yardım isteyen gemiye diğer gemilere göre daha yakın durumdaki Türk Deniz Kuvvetlerine ait TCG-Gaziantep gemisine, çağrıyı yapan gemiye yardıma gitmesi görevini vermiştir.

  Bugün öğle saatlerinde yardım isteyen geminin bulunduğu mevkiye ulaşan TCG Gaziantep, denizden ve havadan keşif yapmış, geminin motorlarının susmuş olduğu ve gemide herhangi bir insan hareketinin (ne deniz haydutu, ne de mürettebat) olmadığı görülmüştür.

  Gemiye çıkmak için izin isteyen TCG Gaziantep Komutanına izin, Türkiye saatiyle 16.00’da (yerel saatle 18.00) verilmiştir.

  Gece karanlık şartlarında gemiye çıkan Türk Deniz Komandoları, gemide arama ve kontrollere devam etmekte olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı