Gündem Haberleri

  Genelkurmay: 'İmha edildi' demedik

  Hürriyet Haber
  09.08.2012 - 18:27 | Son Güncelleme:

  GENELKURMAY Başkanlığı, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu yöneticilerinin, “Genelkurmay, istediğimiz belgeleri ‘imha ettik’ dedi” açıklamasını 9 gün sonra yalanladı. Açıklama bu yönde yapılan ikinci haberden sonra geldi.

  Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

  “09 Ağustos 2012 tarihinde bazı basın yayın organlarında, TBMM ‘Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’ tarafından Batı Çalışma Grubu’na ilişkin olarak bir takım belgelerin talep edilmesine rağmen Genelkurmay Başkanlığının ‘imha’ edilmiş olduğu gerekçesi ile bu belgeleri göndermediği, ancak belgelerin Komisyon tarafından ‘başka kanallardan’ temin edildiği yönünde haberler yer almıştır. Adı geçen Komisyon tarafından, Genelkurmay Başkanlığından bugüne kadar Batı Çalışma Grubuna ilişkin bilgi ve belge talebinde bulunulmadığı gibi, haberlerde yer aldığı şekilde, Genelkurmay Başkanlığı tarafından söz konusu belgelerin ‘imha’ edilmiş olduğu yönünde bir cevap da verilmemiştir.”

  Geçen hafta Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun 28 Şubat alt komisyon yöneticileri, Genelkurmay’dan istedikleri belgelerin bir kısmının imha edildiği yolunda kendilerine yazı gönderildiğini söylemişlerdi. Aynı yöneticiler TSK’dan imha tutanaklarını isteyeceklerini ve imha eden komutanı dinlemek için komisyona çağıracaklarını açıklamışlardı. Önceki gün ise aynı kaynaklar Genelkurmay Başkanlığı’nın “imha edildi” dediği belgelerin kendilerine “başka kaynaklardan” geldiğini belirterek bu kaynağın kimler olduğunu saklı tutmuşlardı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı