Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Genelkurmay Başkanlığı: Telefon görüşmesi yapılmamıştır

  Hürriyet Haber
  03 Şubat 2006 - 19:30Son Güncelleme : 03 Şubat 2006 - 19:30

  Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, bugün yayımlanan bir haftalık dergide, 26 Ocak 2006 tarihinde Genelkurmay Başkanlığınca yapılan açıklamanın Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla yapıldığının ifade edildiği belirtilerek, “Cumhurbaşkanı ile Genelkurmay Başkanı arasında bu konuda telefon görüşmesi yapılmadığı” kaydedildi.

  Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan basın açıklamasında şöyle denildi:
  “3 Şubat 2006 tarihinde yayımlanan bir haftalık dergide Sayın Cumhurbaşkanı ile Genelkurmay Başkanı arasında yapıldığı iddia edilen telefon görüşmesine yer verilerek, 26 Ocak 2006 tarihinde Genelkurmay Başkanlığınca yapılan açıklamanın Sayın Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla yapıldığı ifade edilmiştir.
  Sayın Cumhurbaşkanı ile Genelkurmay Başkanı arasında bu konuda telefon görüşmesi yapılmamıştır.
  Söz konusu dergide, bu konu ile ilgili olarak yer alan ifadeler doğru olmayıp, gerçeği yansıtmamaktadır.”

  Genelkurmay Başkanlığı, 26 Ocak 2006 tarihli bir gazetede cumhurbaşkanlığı seçimi ve bölücülükle mücadele konularında yer alan ”Askerin İki Endişesi” başlıkla haber üzerine aynı gün açıklama yapmıştı.
  Genelkurmay Başkanlığı'nın söz konusu açıklaması şöyleydi: “Bugünkü (26 Ocak 2006) bir gazetede askeri bir kaynağa atfen güncel konularda bazı değerlendirmelere yer verilmiştir. Bu değerlendirmeleri yapan medya mensubu ile kendisinin talebi üzerine verilen şahsi randevu kapsamında Genelkurmay İkinci Başkanı görüşmüştür.Ziyaret esnasında genel konuşmalar yapılmış olup herhangi bir isim veya ihtimal üzerinde tutum ifade edici bir yargıda bulunulmamıştır.
  Sayın basın mensubunun yorumlarının yanlış bir algılamadan kaynaklanmış olabileceği değerlendirilmektedir. Yanlış anlaşılmaların önlenmesi amacıyla saygı ile duyurulur.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı