Gündem Haberleri

  Genel Sağlık Sigortası kanun tasarısı

  Hürriyet Haber
  12.10.2005 - 16:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Tasarısı'nın maddelerinin görüşülmesine başlandı.

  Tasarının, alt komisyon metni üzerinden görüşülmesinin oylanmasının ardından, 1. madde üzerinde müzakerelere başlandı.

  CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal güvenlik sisteminde sorunlar olduğunu, bunu sokaktaki vatandaşın bile kabul ettiğini, bu konuda alınacak önlemlerin, geniş kitlelerce benimsenmesini istediklerini söyledi.
  Kılıçdaroğlu, tasarının, Ekonomik ve Sosyal Konsey'de ele alınmadan, üzerinde uzlaşma sağlanmadan görüşülmesini, “dramatik” olarak değerlendirdi.

  Emek Platformu'nun, “kendileri ile mutabakata varıldıktan sonra görüşmelerin başlatılmasını” talep eden ve komisyona da iletilen dilekçesini hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu önerinin, toplantıda ele alınmasını istedi.
  Tasarı üzerinde görüşlerini ifade eden Kılıçdaroğlu, AB üyesi ülkelerin hiçbirinde emeklilik yaşının 68 olmadığını belirtti.

  Aylık bağlama oranının yüzde 50'lere indirilmesini de eleştiren Kılıçdaroğlu, “Emekli aylıkları yeterliyse, bunu yüzde 50'ye indirin o zaman” dedi.

  Kılıçdaroğlu, “prim borcu olana sağlık hizmetinin sunulmaması”nın Anayasa'ya, sosyal hukuk devletine ve kamu vicdanına aykırı olduğunu söyledi.

  İşbaşına gelen hükümetlerin, sosyal güvenlik sistemini olabildiğince genişlettiğini belirten Kılıçdaroğlu, bu tasarıyla bir hükümetin ilk kez sosyal güvenlik alanını daralttığını savundu.

  “70 YIL SONRA UYGULAMAYA GEÇECEK”

  CHP İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu da Emek Platformu'nun talebini hatırlatarak, “İktidar böyle bir öneriye niye karşı çıkıyor, mantığı ne? Bu yasaları kimin için yapıyoruz?” diye sordu.

  Komisyonun AK Parti'li üyelerine, “Siz inandığınız şeyleri yapmıyorsunuz, ne talep ediliyorsa onu yapıyorsunuz” diye seslenen Kumkumoğlu, bu tasarının çalışanların lehine olmadığını, ”çalışanlardan ne alabiliriz” yaklaşımını içerdiğini öne sürdü.

  Komisyon üyesi olmayan CHP Kocaeli Milletvekili İzzet Çetin ise tasarının gerçek sahibinin, hükümet, Plan ve Bütçe Komisyonu, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu olmadığını öne sürerek, ”Bunun, IMF ve Dünya Bankası'nın dayattığı taslak olduğunu tarih yazacaktır” dedi.

  AK Parti Ankara Milletvekili Mehmet Zekai Özcan da getirilen eleştirilere üzüldüğünü söyledi.

  Emeklilik yaşının 68'e çıkarılmasının, 70 yıl sonra uygulamaya geçeceğini hatırlatan Özcan, bunu, şimdiden olmuş gibi düşünmenin yanlışlığına işaret etti.

  Komisyonda, tasarının maddeleri üzerinde görüşmeler devam ediyor. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı