ÇANAKKALE HABERLERİ

Genel-İş'ten taşeron düzenlemesine eleştiri

DHA
29.03.2016 - 14:33Son Güncelleme :
DHA

ÇANAKKALE Genel-İş Sendikası Şubesi Başkanı Erdinç Uslan, taşeron işçilere ilişkin düzenlemelerin, bu işçilerin durumunu şimdikinden daha geriye götüreceğini öne sürdü.

Genel-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Erdinç Uslan, düzenlediği basın toplantısında, hükümetin kamuda çalışan taşeron işçilere ilişkin düzenleme hazırlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılacak düzenlemenin, taşerona kadro şeklinde sunulmasının bir aldatmaca olduğunu iddia eden Uslan, "Kamuda çalışan taşeron işçilere, işçilerin beklediği şekilde bir kadro verilmeyecektir. Bu işçiler, ne memur statüsüne alınacak ne de kadrolu işçi olarak çalıştırılacaktır. 'Özel sözleşmeli personel' olarak ifade edilen ne olduğu henüz belli olmayan, çerçevesi belirsiz bir statü yaratılıp, bu statüde çalıştırılmaları planlanmaktadır. Güvencesiz bir çalışma öngörülmüş, yapılacak sözleşmenin 3 yıllık olacağı ifade edilmiştir. Süre sonunda sözleşmenin yenilenip yenilenmeyeceği belirsizdir. Asıl iş, yardımcı iş ayrımı yapılmadan bütün taşeron işçiler, kamuda kaç yıl çalışmış olurlarsa olsunlar özel sözleşmeli personel olmak için sınava tabi olacaklardır. Sınavın kazanılamaması halinde yıllarca çalışmış olsalar bile mevcut işlerini kaybedecek, haklarını yitireceklerdir" dedi.

Taşeron işçilerin bu düzenleme ile kıdem tazminatı alamayacakları bir statüde çalıştırılacağını iddia eden Uslan, "Hükümet bu işçileri, işçi kadrosuna almayarak yılda 52 günlük ikramiye hakkından da tasarruf etmeyi hedeflemiştir. Belediye ve il özel idarelerinde çalıştırılan taşeron işçilerin ise bu idarelerin kuracakları şirketlerde çalıştırılacağı ifade edilmiştir. Bunun anlamı belediye ve il özel idarelerinde taşeron şirketlerde çalışan işçilerin kadro beklentisinin boşa çıkarılmasıdır. Bu işçilerin kaderi söz konusu yerel yönetimlere bırakılmaktadır. Bu yönetimler isterlerse işçileri kendi şirketlerinde çalıştıracaklar isterlerse taşeron şirket düzenini sürdüreceklerdir. Hükümet açıklaması belediye hizmetlerinde asıl işi yapan taşeron şirket işçilerinin geleceğini karartmıştır" diye konuştu.

Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)

Fotoğraf

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Genel-İş'ten taşeron düzenlemesine eleştiri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 14 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Genel-İş'ten taşeron düzenlemesine eleştiri haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı