Genel Energy Kuzey Irak'ta büyüyor

A.A
16 Ocak 2012 - 16:00Son Güncelleme : 16 Ocak 2012 - 16:03

Genel Energy PLC, Kuzey Irak'ta petrol ve gaz alanındaki pozisyonunu bir adım daha ileri taşıyarak Chia Surkh'ta hükümetin tek yüklenicisi (contractor) haline geldiğini açıkladı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, Kuzey Irak'ta petrol üretimi gerçekleştiren, Londra Borsasına kote “ilk” Türk ortaklı şirket Genel Energy PLC, bu bölgedeki Chia Surkh petrol sahasının yüzde 40 hissesini Longford Energy'den satın alacak. Şirket, yeni satın almayla yüzde 20 olan hisse oranını 80'e yükseltecek ve Chia Surkh sahasında lisanslı operatör olacak. 

Genel Energy PLC, Longford Energy Inc'nin alt şirketi olan Forbes & Manhattan'ın (Kuzey Irak) elinde bulunan yüzde 40'lık hisse için 68 milyon dolar ödeyecek. Bu rakamın 42 milyon doları direkt F&M'e ve 26 milyon doları ise F&M'in ödenmemiş borçlarına karşılık olarak Kürt Bölgesel Hükümetine ödenecek. Her iki işlem de Genel Energy'in 1,9 milyar dolarlık mevcut nakit fonlarından karşılanacak. Hükümet yüzde 20'lik mevcut hissesini korumaya devam edecek.  

Chia Surkh, Kuzey Irak'ın güney bölgesinde bulunan 984 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor ve bölgede 300 milyon varilden fazla petrol bulunduğu tahmin ediliyor.

Genel Energy Üst Yöneticisi (CEO) Tony Hayward, yaptığı değerlendirmede, “Bu anlaşmalar sayesinde çok uygun bir fiyat karşılığında bölgede uluslararası yatırımcılara açık son büyük hidrokarbon sahalarından birinde yüzde 80 pay sahibi olduk” ifadesini kullandı.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı