"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Genel başkan uçmaz ‘müritler’ uçurur...

CHP çevresinden konuştuklarımızdan çarpıcı noktaları aktarmak istiyoruz. Biz sorduk, aldığımız yanıtları şöyle özetliyoruz:

-  CHP’nin 1200 delegesi, 97 milletvekili ve 80 Parti Meclisi üyesi var. Baykal gidiyor diye ‘parti için olumlu olabilecek bir yol açıldı’ diyen var mı?
- Tek kişi yok. Baykal’ı açıktan kimse eleştiremedi; ‘iyi oldu’ diyemedi. Buna karşılık aksini düşünenler var ancak konuşmaya yürekleri yok. Muhalefet yapacak adam yok. Deniz Baykal korkusu var partide. (Aslında Baykal’ın açıklamasından önce partinin ağır topu Ali Topuz, Baykal ve Nesrin Baytok’un istifalarını istemişti, yoksa CHP böyle devam edemez demişti.)
-  Baykal, dön diyenlere karşı ne tavır alabilir?
- Sayın Baykal, onları aşmış bir insan olarak gaza gelecek, yağcıları dinleyecek hali yoktur. Tarihi sorumluluğun idraki içindedir. Hem ailesinin, hem de CHP ailesinin bir bütün olarak onurunu kurtarmıştır.
- (...)
ERDOĞAN’A SİTEM
- Bir şey daha yapmıştır. Ender görülen bir davranış sergileyerek geriye bıraktığı onurlu bir belge ile Türk siyaset tarihinin onurunu da kurtarmıştır. Atatürk, İnönü ve Ecevit’i töhmet altında bırakmamıştır, mirası en doğru şekilde emanet etmiştir. O metin, siyaset tarihinde ders olarak okutulacaktır artık.
Eskiden bir lider ve siyaset arenasından çekilirken kendisine küfür edilir; ancak öldükten sonra hakkında övgüler dizilir. Baykal şimdi övgülere layık bir lider görünümündedir. Tayyip Erdoğan dışında her liderin takdirini almıştır. Van saldırısı, kaset olayı ve ihbar mektubu karşısında suskun kalan Başbakan ise köşesine çekilmiş, bir ‘geçmiş olsun’u dahi esirgemiştir. Ancak Genel Başkan Baykal’ın bunun ucu iktidara uzanıyor dediğinde bir ‘sanık’ gibi ayağa kalkmıştır!
BAYKAL LİSTEYİ YAPAR
-  Başbakan milleti uyutuyor mu diyorsunuz?
- Aynen öyle... Yayını kaldırttığını söylüyor ama bu bandın dışardan geldiğini ise bilmezden geliyor. Peki yurtdışı gezilerine yanına aldığı Vakit’in bir yazarına bunu hiç sormamış mıdır? Komplodan haberi olmadığını kime inandırabilir sayın Başbakan?
-  Baykal dönüyor mu, dönmüyor mu?
- Bilmiyorum... Uluslararası boyutu olan ve Türkiye’nin yeniden dizayn edilmek istendiği bir ortamda, Atatürk’ün laik cumhuriyetinin savunucusu Genel Başkan’a yapılanlar karşısında herkesin CHP’nin önünde bir bütün olarak durması gerekir. Türkiye’ye yönelik proje karşısında aman bana dokunmayan yılan bin yaşasın dememeli, ellerini kovuşturmalıdır.
-  ‘Baykal listeyi yapar, bizi de koyar’ anlayışına dönük egemenliğinin kırılması gerekiyor.
- Genel Başkanın eteğine yapışan asalaklardan söz ediyorsunuz. Aslında onlar Baykal’ın değil, kendilerinin milletvekili yapılması hesabındalar. Partinin küçülmesi onları hiç ilgilendirmemektedir. Bu dar kadronun Baykal’a ve CHP’ye ufuk açmak, ışık tutmak yerine dar alanlarda lamba tutmayı yeğledikleri bilinmelidir. Halbuki, onarılmaz yaralarla malul, bir genel başkanının olduğu CHP, sadece Tayyip Erdoğan’ın işine yarar. Bunu görelim, bu oyunu bozalım, CHP’nin önünü açma fırsatını değerlendirelim.
-  Genel Sekreter Sav...
- Partinin ‘asıl’ sahibi o denilebilir. O olmazsa herşey kötüye gidebilir. Baykal da kendisine güvenir... O Sarıgül’le ilgili suikast iddiasını Baykal’ın talimatı ile nasıl okuduğunu anlamadım. Dikkat ederseniz orada kasetle ilgili gazetecilerin sorularına yanıt vermedi. Şimdi zaman zaman kızdığı Baykal’ı kurtarma rolüne mi bürünecek, yoksa partiyi düzeltme/diriltmeyi mi yüklenecek?

- BİZLER vizyonu geniş, bir misyon yüklenmiş Pensilvanya’dan talimat almayan Atatürk’ün talimatları ve ilkeleri doğrultusunda ülkeyi yöneten bir lider istiyoruz. Alın size vizyon, misyon sahibi ve ilkeleri insanlar: Prof. Haluk Koç, Necla Arat, Güldal Mumcu.
Ceyla AYDOĞAN

Akil adamlar nerede? Yoksa CHP bitti mi

CHP Genel Merkez yönetiminde 30 yıldır Baykal’ın yanında bulunmuş, deneyimli bir siyasetçiye de kulak verelim:
“Genel Başkanımız bilgili, deneyimli ve değerli hizmetlerde bulunmuş bir siyasetçidir. 73 yaşına rağmen mücadele hırsından, mücadele azminden bir şey kaybetmemiştir. Ancak konuşmasının bir taktik olduğunu düşünüyorum hala. 1999 yılında parti baraj altında kaldıktan sonra istifa etmesi ve yeniden genel başkan olma filmini yeniden seyreder gibiyim.”
Baykal döneminde CHP parti içi demokrasisini unutmuştur. Özgür düşünen hızlı hareket eden, aktif bir parti kimliğinden uzaklaşmıştır. Kumanda altında ve dizginleri tutulan bir parti konumuna düşürülmüştür. Ne yazık ki bugün insiyatif kullanabilecek bir isim yok.
Benim bir önerim var; CHP’de görev yapmış olabilir, kamuoyunun tanıdığı ‘akil adamlar’ bir bildiri yayınlamalı ve yol göstermelidir. CHP Genel Merkezi de bundan gocunmamalıdır. Bu dünyada yapılan bir şeydir; kimse çekinmemeli... Böyle ortak bir akıl olmazsa, CHP bitecektir. Sendikalar, STÖ’ler, işadamları, öğretim üyeleri neredesiniz?

Deniz Baykal’ın yakasından düşün

ESKİ bir milletvekilinden dramatik sözler:
“Çığlık atıyorum; Türkiye’ye ve CHP’ye kıymayın, küçük hırslarınız ve çıkarlarınız için ülkeyi ve CHP’yi feda etmeyiniz. Baykal’ın da, CHP’nin de yakasından düşünüz.”

Siyaseti yabancı aktörler yapıyor

YİNE eski bir bakan “Birkaç cümlemi not eder misiniz?” diyor:
“Erhan Göksel’in sözlerine dikkat ediniz. Artık siyaset içerden değil dışardan kurgulanıyor. Aynı ekonomide olduğu gibi... Kurgulayıcıların Türkiye’deki liderleri de, milletvekillerini seçiyor. Türkiye bu noktaya geldi. Milletvekili, genel başkana ait olduğunu sanıyor. Türkiye’yi daha da zor günler bekliyor.”

X