Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Genel af değil, TCK'da değişiklik

  18 Kasım 2013 - 11:06Son Güncelleme : 18 Kasım 2013 - 13:54

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta sonunda Diyarbakır konuşmasında kullandığı "dağdakiler inecek, cezaevleri boşalacak" cümlesi, Türkiye'de "genel af mı geliyor" tartışması başlattı.

  Genel af değil, TCKda değişiklik

  BARZANİ:
  ÖCALAN DA DAHİL AF GELEBİLİR

  Ancak hükümete yakın kaynaklar, genel af gibi bir düşüncenin bulunmadığını, daha önce üzerinde durulmuş olan Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak değişiklik konusunun gündeme yeniden alınabileceğini belirtiyorlar.

  Başbakan Erdoğan'ın 30 Eylül'de açıkladığı demokratikleşme paketi hazırlıkları sürerken, barış sürecine paralel olarak, KCK tutuklularının silahlı eyleme karışmamış olanlarının da serbest kalmasını sağlayacak bir yasal düzenleme beklentisi ortaya çıkmıştı.
  Hükümet kaynakları, o dönemde bu konuda bir "fikir jimnastiği yapıldığını", ancak daha sonra "paketin asıl hedefinin demokratikleşme olduğu, dolayısıyla ceza kanunlarında değişiklik yapılmasının bu pakete dahil edilmesinin uygun olmayacağı" görüşünün ağır bastığını kaydediyorlar.

  TCK 314'TE DEĞİŞİKLİK

  Nitekim, o dönemde üzerinde çalışılan, “örgüt üyeliği” suçunun düzenlendiği TCK’nın 314/2. maddesinin değişmesi konusu, demokratikleşme paketine dahil edilmeyip, paket dışı kalmıştı.
  Ankara kulislerinde, Başbakan'ın Diyarbakır konuşmasının ardından, bu değişikliğin yeniden gündeme gelmesinin söz konusu olabileceği konuşuluyor.

  DEĞİŞİKLİK OLURSA, SADECE KCK'LILAR DEĞİL, ERGENOKON HÜKÜMLÜLERİ DE ÇIKACAK

  TCK'nın 314/2. maddesinde o dönemde üzerinde konuşulan değişiklik, silahlı örgüt suçlamasında, “örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmayan ve şiddetle bağı tespit edilemeyenler örgüt üyeliğinden cezalandırılamaz” şeklinde bir hüküm konulmasını içeriyordu.
  Bunun gerçekleşmesi halinde ise, halen KCK davaları dolayısıyla hapiste bulunan binlerce öğrenci, sendikacı ve siyasetçinin tutuklanma ve yargılanma nedenleri ortadan kalkacak.
  Ancak böyle bir düzenleme, gerçekleşmesi halinde, sadece KCK'lıları etkilemekle kalmayacak; Ergenekon davasında 275 sanıktan 180’i ‘örgüt üyeliği’ suçundan ceza aldı. Eğer TCK'nın ilgili maddesinde "şiddete karışmamış" ve "örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamış" kişilerin serbest bırakılmasına yönelik yönelik bir düzenleme olursa, bu 180 kişi de bundan yararlanabilecek cezalarında indirim yolu açılacak.
  Hükümet kaynakları, henüz bu konuda "somut bir çalışma olmadığını", ancak bu yönde bir eğilim belirlenmesi halinde, düzenlemenin çok hızlı şekilde gerçekleşebileceğine dikkat çekiyorlar.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 59 Yorum }
  • halil çığırgan 18.11.2013 17:12:01
   Şu rezil durumları görünce, dedem Çanakkale'de boşuna mı şehit oldu?
  • huseyin karsum 18.11.2013 17:08:22
   Rahşan Ecevit'in yürürlüğe koyduğu aftan sonra çıkanların çoğunluğu aynı suçu işleyip tekrar içeri girdi. Umarım bu sefer çıkacakları iyi seçerler başta Komutanlarımız çıksın.
  • nese eren 18.11.2013 16:48:45
   Basbakan PKK'lilari cikarmak icin genel af cikarirsa, ve bundan Ergenekon ve Balyoz davasi istifade edecekse neden hapse attiniz diye sorulmaz mi? Basbakan bunu agir oder.
  • ilahi adalet 18.11.2013 16:23:30
   öcalan`in serbest kalip kalmamasi referandum`a sunulsun. bunu cevabini siyasilerin degil, halkin karar vermeye hakki var.
  • ali öztürk 18.11.2013 16:16:31
   Ülkenin gerçeklerini gözardı ederek boş boş yorumlar yapmanın kimseye faydası yok.
  • ahmet dere 18.11.2013 16:14:13
   Bu haberdeki resme bakin. Haytini PKK ile mücadele ederek geciren Genelkurmay Baskani ile Onun Binlerce insani katleden APO ayni karade. Ikisine de Terörist deniyor.
  Sayfa Başı
  Haberleryassıada inşaatErtuğrul GünayDinamo Kievmaçşampiyonlar ligiBeşiktaş maçı ne zamanahmet hakan