Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gençlik ve Spor Bakanı'na çağrı

Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç göreve geldiği zamandan bu yana futbolda şike, Kulüpler Birliği sorunları , Futbol Federasyonu'ndaki son durumlarından bıkan kafasında belki de yatan bazı konulardan uzak kaldı ve en sonunda herkese bir "SAĞDUYU ÇAĞRISI" yaptı.

Bugüne kadar bazı büyük kulüpler genç yetenekleri  kazanıp ortaya atıyor, ancak yetersiz kalıyor. Ama  Avrupa kulüplerine bakılırsa aramızda, 5 masa, 6 sandalye var. Kulüplerde kimilerini düşme korkusu, kimilerinde ise  şampiyonluk yolunda birbirleriyle yarışma içine girince alt yapıda  yetenekli oyuncu varsa bile sahaya sürmekten korkuyorlar.
 
Genç, dinamik ileri görüşü engin olan bir Bakanımız var. Spor Bakanımız bu dertleri yakından takip eden biri. O zaman futbolu ve genç yetenekleri kazanmak için neler yapılmalı?
 
Devletin bir futbol akademisi kurması şart. Ülkemizde birçok kentlerimizde boş araziler var, her yerde böyle akademiler kurulabilir.

Devlet idaresinde yapılacak bu  tesislerde çalışacak bir çok futbol adamı var. İlkokullarda okuyup, hem de futbola yatkın geleceği olan gençler bu akademilerde ders görürse, fıkır fıkır fidanlar ortaya çıkacaktır. Amatör olan menajerler de devlete ait olarak görev almalılar.

Temmuz aylarında  kulüplerin  kapıları, anne ve babaların yanında getirdiği  çocuklardan medet umuyorlar. Futbol okuluna  girmeleri için hem ücret ödüyorlar, hem de sıra bekliyorlar. Anneler-babalar oğlumuz  hem okur hem de  futbol oynar diyorlar. Aile benim oğlumda belki  futbolcu olur, hayatımız düzene girer  heyacanını yaşıyor. Her kulübün  sezon başlarındaki gördüğümüz manzalar bunlar.
 
Devlet Akademi açılırsa, amatör menajerler  devlete ait  olup çalışıp buradan da yararlı olacak. Kulüplerdeki gibi burada  araya girme, başkalarını kullanma lüksü olmayacak.  Örneğin  "benim  oğlum çok iyi oynuyor  üstüne düşün" aracılarından sesleri çıkmayacak.  Kurulacak böyle bir akademide  çıkacak oyuncuların da sahibi devlet olacak, ödeneğini  hükümetten çıkartıp bir yenilik yaparsa  Türk futbolu kazanacak.

72 milyondan fazla nüfusa sahip olan ülkemizde  bir çoğunun  genç olmaları  ayrı bir güzellik . Ülkemizde birçok  futbolcu olmak için kendi yeteneklerini ortaya koymaya heyecan duyan  gençler mantar gibi.  Bakan Suat Kılıç böyle bir atağa kalkarsa, hem ülke hem de  devlet kazançlı çıkacak.

Sayın Bakan, bu projeyi  bir düşünün , böyle bir futbolcu fabrikası  kurarsanız  bir ilke damga vurmuş olursunuz.
X