« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç: Gidenlerin yerine yenisi bulunur

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ülker gibi bazı firmaların futboldan sponsorluk desteğini çekmesi konusunda, "Bu sadece Türkiye'de olan bir şey değil. FIFA da üç sponsorunu kaybetmiş. Kolektif şekilde hareket edersek, gidenlerin yerine yenisi bulunabilir" dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, NTV Spor canlı yayınına katılarak, Türk sporu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.
TFF'nin açıkladığı gündüz maçlarıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Bakan Kılıç, "Fikstür bilgileri geldi. Özellikle saat 13:00 ve 16:00 seçilmiş olması, futbolun gün içerisine yayılmasını getiriyor. Büyük takımlarımızın da maçları var bu şekilde. Şahsi kanaatim, iyi bir ivme getireceği yönünde bu uygulamanın. Gündüz maçlarına aileler, gençler de daha fazla gelebilecek bu kararlarla" dedi.

"ULUSLARARASI KURALLARI KENDİMİZ UYGULAMALIYIZ"
Kulüplerin öncelikle sorununun, mali yapılardaki sıkıntılar olduğunu ifade eden Spor Bakanı, "Gerçekleri görmemiz lazım. Bunları ortaya koymazsak çözüm bulamayız. Ötele, yarın başkası düşünsünle yürümüyor. Bir kere futbol dünyamızın, kulüplerimizin mali yapısı sıkıntılı. Bunu çözmek için ne yapmak gerekiyor? Buna bakmamız lazım. Yapmazsak üzerimize doğru gelecek. Mali Fair-Play çerçevesinde çok ciddi kısıtlamalar gelecek. Uluslararası temsili düşürürsek ciddi sorunlarla karşılaşırız. Uluslararası kuralları kendimiz uygulamalıyız. Açık seçik şekilde sorunları dile getirmeyip çözümü başka yerde ararsak çözümü de bulamayız" diye konuştu.

"FUTBOLCULAR HAKEMLERİ ALDATMAYA ÇALIŞMASIN"
Şu anda ortaya çıkan pozitif havanın, futbol camiasındaki herkese yansığını dile getiren Akif Çağatay Kılıç, "Pozitif hava, yönetimlere, taraftarlara, futbolculara, teknik adamlara, hepsine yansıyor. Hakemlerle ilgili seminerde şunu gördük; bir takım hatalar olabiliyor. Futbolcu kardeşlerimiz de alınmasınlar, sorumluluklarını düşünsünler, spor programında söylenen hakemi aldatmaya yönelik hareketleri yapmasınlar, bunlar da hakemin işini zorlaştırıyor" ifadelerini kullandı.

"DÜNYA KUPASI'NDA FUTBOLCUMUZ YOKTU AMA HAKEMİMİZ VARDI"
Son zamanlarda eleştiri oklarının hedefi haline gelen hakemlere de sahip çıkan Kılıç, "Hakem hata yapabilir. Bugün sana, yarın başkasına olabilir. Herkes bana da şu oldu diyor... Önemli olan kasıt olmaması, art niye olmaması. Milli takımımız yoktu Dünya Kupası'nda ama hakemimiz vardı. Bunları biz destekleyeceğiz, kulüplerimiz destekleyecek. Bunu geliştirdiğimiz zaman başka şeyler de elde edeceğiz. Futbolcu kardeşlerimizin de özeleştiri yapması lazım biraz" değerlendirmesinde bulundu.

"YERLİ YABANCI FARKETMEZ, İYİ OLAN OYNAR"
Yabancı kuralının olumlu yönlerinin de göz önünde bulundurulmasını isteyen Bakan Kılıç, "Verilen bir hak, zorunlu kullanılması gereken bir şey değildir. İsterseniz 11 yabancıyla sahaya çıkabilirsiniz, bu haktır. İlla ki 11'le çıkmanız mecbur değildir. 2 altyapıdan oyuncu olması şartı, yerli kaleci olması şartı, olumlu tarafları bence. İstiyoruz ki futbolcularımız yurt dışında top koştursunlar, bunu sağlamak için rekabet gerekiyor. İyi performans ortaya koymayan futbolcuyu yerli de yabancı da olsa teknik adam kadrosuna almaz" şeklinde konuştu.

"OLİMPİYAT STADI'NIN EKSİKLERİ HIZLA TAMAMLANIYOR"
Olimpiyat Stadı'yla ilgili şikayetlere hak verdiğini de söyleyen Akif Çağatay Kılıç, "Olimpiyat Stadı projesiyle ilgili, şunu bilmemiz lazım. Olimpiyat Stadı bir futbol stadı olarak yapılmadı. Olimpiyat adaylığımızı değerlendirecek noktada farklı branşları içeren kompleks yapı olarak yapıldı. Stadın eksikleri var, uzaklığı, rüzgarla ilgili, yapıyla ilgili... Birçok eksikliği giderildi. Olimpiyat'ın etrafında da farklı tesisler var. Onu bir elden geçireceğiz. Uluslararası müsabakaların orada yapılması için hazırlık altyapısı gerçekleştireceğiz" dedi.

"FEDERASYONLARA ÇOK PARA HARCANIYOR"
Federasyonlara çok emek ve para harcandığının altını çizen bakan Kılıç, "Antalya'daki çalıştayın açılış konuşmasında söylemiştim. Dünyada spor altyapısına en çok yatırım yapan ülkeyiz. Spor federasyonlarına verdiğimiz maddi destek bir yana, altyapı yatıırımlarıyla da dünyada farklı ilerleyen bir ülkeyiz" dedi.

"WADA BAŞKANI TÜM DÜNYAYA BİZİ ÖRNEK GÖSTERİYOR"
Olimpiyata gitmenin ve katılım sağlamanın zaten bir başarı olduğunun altını çizen bakan Kılıç, "Açık olarak söylemek lazım biz dopingle mücadele konusunda iyi bir yoldayız. WADA'nın başkanı, İstanbul'da yaptığı toplantıda 'Türkiye, dopingle mücadelede doğru yoldadır, Türkiye örnek alınsın' diyorsa doğru yoldayız. Biz ısrarla muhattaplarımıza yaptıklarımızı anlattık, 0 toleransı takip ettiğimizi anlattık. Halının altına süpürmedik hiçbir şeyi, siyaseten de bu duruşu koyduk ortaya. Bizim yapmamız gereken ne varsa yapıyoruz. Yeni doping cezaları da caydırıcı olacak artık. Sporcu kardeşlerime de teşekkür ediyorum. Aldığmız numunelerde çıkan doping sayısı çok çok düştü. Belli bazı, olimpik olmayan branşlarda sıkıntı yaşadık, vücut geliştirmede bir sorun var, çözeceğiz. Bizi en mutlu eden şey, atletizm, halter konusunda başarılı gitmemiz. Bu bize iyi bir dönüşüm sağlıyor. Hiç olmayacak diyemem, ama şunu söyleyebiliiyorum. Bu illete karşı sıfır toleransla duruyorum. Federasyonlarımız bu duruşumuzu iyi algıladı, sporcularımızı iyi anladı, takip ediyorlar. Geri adım atmayacağız" şeklinde konuştu.

"ROL MODEL SPORCU KONUSUNDA SIKINTI YAŞIYORUZ"
"Bir kişinin aranıyor olması için, rol model olması için gönüllü olması gerekiyor. Spordaki medya ayağına baktığımız zaman, futbol en görünür olanımız. Görünür olması lazım, bilinir olması lazım ki arkadaşlarımız istesinler. Tecrübe konuşuyor diye bir programımız var, başarı elde etmiş sporcu ve farklı hayat çizgisinden gelen televizyoncu, müzisyenler, sanatçılar... Medya görünürlüğü açısından baktığımızda karatede dünya şampiyonu Enes Erkan'ı ne kadar gördük? Gençlik olimpiyatlarına medyamız ne kadar yer verdi? Kürekteki tarihi başarının yayını ne kadar yapıldı? Medyanın da biraz bu konuda bize destek olması gerekiyor. Özendirici anlamda göstermek lazım.

"ENGELLİ SPOR FEDERASYONLARINDA DEĞİŞİKLİK OLABİLİR"
"Türk sporunun içerisindeki kaynakları değerlendirme konusunda derinlilik konusunda eksiklerimiz var. Her spor branşını kapsıyor bu. Genel anlamda bütün branşlarımızın ve sporcularımızın, vatandaşlarımızın, verilen kaynakları doğru kullanması gerekiyor. 2010 yılında Spor Genel Müdürlüğü ve Spor Toto üzerinden yapılan yardım 9 milyon 300 bin civarında, 2014'te 15 milyon üzerinde bir destek vardı, %60 üzerinde artış. Sadece para vermekle olmuyor bunların takibinin de yapılması yapılması gerek.

Paralimpiklerde ciddi başarılarımız var ve devam edecek. Belki bazı değişiklikler yapılabilir, bazı branşlarda bazı şeyler, engelli federasyonu adı altında değil de, o branşın ilgili federasyonu altında devam edebilir. Herşeyi de ayırmaya gerek yok, çok büyük başarı koyuyorlar ortaya. En son Ampute Milli Futbol takımmız dünya 3.sü oldu. Çok da üzülmüşler 3. olduklarına ama ortaya konulan emek, çaba önemli ve bugüne kadar da aldıkları destekten fazlasını onlara vermek bizim görevimiz.

"GİDEN SPONSORLARIN YERİNE YENİSİ BULUNUR"
"Yaptığımız toplantılarda bunların sebeplerini de konuştuk. Burada bir özeleştiri konusu gündeme geliyor. Şunu iyi bilmemiz lazım. Artık vatandaşlarımız statlarda maçı seyrettiği zaman, maçı seyretmek, sporu seyretmek istiyor. Sponsorluk dediğiniz maddi kaynağın verildiği ve sportif temsil olduğu bir olay. Sponsorların neden gittiğinin araştırılması lazım. Farklı sponsorlar da bulunabilir, bugün x olur yarın y olur. Bugün FIFA'nın da 3 sponsoru uzatmamış sözleşmesini. Sadece Türkiye'de olan bir şey değil, bazen azalmalar, bazen çoğalmalar olabiliyor, başarı ve atmosferle doğru orantılı şeyler bunlar. Bazen de sponsorların o branştan, çekilme kararı da olabiliyor. Beraberce kollektif şekilde yerine yenisi bulunabiliyor diye düşünüyorum."


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler