Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gençlik şölenine 48 saat

21 Haziran’da başlayacak turnuvada Türkiye C Grubu’nda yer alacak. Grup maçlarını Trabzon ve Rize’de oynayacak olan millilerin ilk rakibi 22 Haziran’da El Salvador...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

FIFA’nın Dünya Kupası’ndan sonra en büyük organizasyonu olan 20 Yaş Altı Dünya Kupası, Türkiye’nin ev sahipliğinde 21 Haziran Cuma günü başlayacak. Altı grupta 24 takımın mücadele edeceği şampiyonaya İstanbul, Antalya, Bursa, Kayseri, Gaziantep, Trabzon ve Rize kentleri ev sahipliği yapacak. Toplam 52 maçın yapılacağı turnuvada İstanbul’da 11, Bursa’da 9, Kayseri ve Gaziantep’te 8’er, Antalya’da 7, Trabzon’da 6, Rize’de ise 3 maç oynanacak. Turnuvada yarı finaller Bursa ve Trabzon’da oynanırken 1977 yılından beri düzenlenen ve bu sene 19’uncusu yapılacak olan şampiyona, 13 Temmuz’da Türk Telekom Arena’da oynanacak final karşılaşmasıyla sona erecek.

MİLLİLERİN ÜÇÜNCÜ TECRÜBESİ

türkİye’nin C Grubu’nda yer aldığı FIFA U-20 Dünya Kupası’nda ay yıldızlılar grup maçlarını Trabzon ve Rize’de oynayacak. Milliler, ilk maçını 22 Haziran Cumartesi günü saat 21.00’de El Salvador ile Trabzon’da yapacak. Milliler, ikinci maçında 25 Haziran Salı günü saat 21.00’de Rize’de Kolombiya karşısına çıkacak. Ay yıldızlılar, grubun son maçında 28 Haziran Cuma günü Trabzon’da Avustralya ile mücadele edecek.
Öte yandan Türkiye, ev sahibi olduğu turnuva ile U-20 Dünya Kupası’na üçüncü kez katılmış olacak. İlk kez 1993’te Avustralya’da yapılan şampiyonaya katılmaya hak kazanan milliler, son olarak da 2005’te Hollanda’daki organizasyonda mücadele etti. Ay yıldızlıların dünya kupaları tarihindeki ilk golünü atan Serkan Reçber, aynı zamanda kupaların 700. golünün de sahibi oldu.

EN ÇOK KATILAN GELEMEDİ

türkİye’de 19’uncusu düzenlenecek FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’na bugüne dek en çok katılan ve en çok gol atan takım Brezilya oldu. Türkiye’deki organizasyona katılma hakkı elde edemeyen Brezilya, daha önce yapılan 18 şampiyonanın 17’sinde yer aldı.
Brezilya, 17 turnuvada toplam 216 golle zirveyi elinde tutuyor. Altı kezle Dünya Kupası’nı en çok kazanan ülke olan Arjantin de 27 golle bir turnuvada en çok gol atan takım unvanın sahibi.

Cüneyt Çakır da düdük çalacak

TÜRKİYE’de düzenlenecek FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda 23 hakem, 46 yardımcı hakem görev yapacak. Şampiyonada, FIFA kokartlı Cüneyt Çakır da düdük çalacak. Çakır’ın yanı sıra yardımcı hakemler Bahattin Duran ile Tarık Ongun organizasyonda görev yapacak. Ayrıca Türk asıllı Hakan Anaz, Avustralya adına yardımcı hakem olarak organizasyonda yer alacak.

En golcüsü Saviola

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası tarihinin en golcü futbolcusu Arjantinli Javier Saviola oldu. Saviola, 2001’de ülkesinde düzenlenen ve takımının şampiyon olduğu kupada toplam 11 gol kaydetti ve bu alanda tarihe geçti. Dünyanın en iyi oyuncuları arasında gösterilen Arjantinli Diego Armando Maradona ile Lionel Messi ise şampiyonada takımları adına altışar gol attılar.


Bunları da Beğenebilirsiniz