ANKARA HABERLERİ

Gençlik Komisyonu çalışmalarına başladı

Gamze KOLCU
12.05.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde staj yapan 61 gencin yolları örnek bir projeyle birleşti. Yoğun çalışmalar sonucunda meclis başkanlığına bağlı TBMM Gençlik Komisyonu’nu kuran gençler, anayasada yer aldığı gibi gençlerin sadece korunması ve kollanması gereken kişiler olmadığını savunuyor.

YEREL HABERLER ANKARA

Gamze KOLCU

TBMM Başkanlığı’nın ve Türk Parlamenterler Birliği’nin hazırlamış olduğu staj programıyla Türkiye’nin dört bir yanından meclise gelen 61 genç örnek bir projeye imza attı. Gençlerin sesini duyurmak ve gençlerin sorunlarını yasama sürecine dahil etmek için TBMM Gençlik Komisyonu’nu kuran gençler, milletvekillerinin yanı sıra komisyona kendilerini de dahil ettiler. Türkiye’de yaşayan 18-25 yaş arası 19 milyon gencin sesini duyurmayı amaçladıklarını söyleyen TBMM gençlik Komisyonu Sözcüsü Ahmet Büberci, mecliste grubu olan bütün partilerin çalışmalara destek olduğunu ifade etti.

Hazin bir tabloydu

Staj döneminde Gençlik Model Parlamentosu kurduklarını ve çalışmalarını burada yürüttüklerini belirten Büberci şöyle konuştu:

“Mecliste staj yaptığımız dönemlerde, ilk olarak Gençlik Model Parlamentosunu kurduk. Bu parlamentoda çalışmalarımızı yürütürken, gençlerin sorunlarını aktif bir şekilde yasama sürecine dahil edebilecekleri bir yapı olmadığını gördük. Türkiye’de özellikle gençlerin kendi fikirlerini yöneticilere veya karar vericilere söylemeye çalışırken dinlenmediğini, önemsenmediğini ve dikkate alınmadığını gördük. 19 milyon genci içinde barındıran, hazin bir tablo ile karşılaştık.

Geleceği bizler şekillendireceğiz

Anayasamızın 58. maddesi gençlik ile ilgilidir. Bu maddede gençlerden sadece korunması ve kollanması gereken kişiler olarak bahsedilir. Gençlik Komisyonu olarak bizim dikkat çekmek istediğimiz nokta tam da burası aslında. Eğer gençler geleceği şekillendirecek insanlarsa, bu insanların sadece korunmaya ve kollanmaya ihtiyacı yoktur. Bu insanların ciddi anlamda dinlenmeye, fikirlerini özgürce söylemeye hakkı vardır. Türkiye’deki yönetmelikleri ve uluslararası anlaşmaları inceledik. Bu çalışmaları yürütürken Köksal Toptan döneminde mecliste kurulan Çocuk Hakları İnceleme Komisyonu’nu bulduk. Önümüzdeki güzel örnekten faydalanarak, dört aylık bir çalışma sonucunda Gençlik Komisyonu’nu kurduk.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gençlik Komisyonu çalışmalarına başladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı