Ege Haberleri

EGE

  Gençlik bayramını kutladı

  DOĞAN HABER AJANSI
  20 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 19 Mayıs 2010 - 22:17

  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkıp Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının yıldönümünde gerçekleşen, ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ törenlerle kutlandı.

  ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının yıldönümünde gerçekleştirilen ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’, Ege’de coşkuyla kutlandı. Tüm kentlerde vatandaşlar evlerini bayraklarla süsledi, törenlere büyük ilgi gösterdi, statlarda tribünleri doldurdu.

  Bir Nefes Anadolu

  İzmir’de, ‘Bir Nefes Anadolu’ ana senaryosuyla hazırlanan, 8 bin 500 öğrencinin görev aldığı gösteriler, ‘Türkiye’ sloganlarıyla süslenirken, en çok ilgiyi, Maltepe Askeri Lisesi öğrencilerinin akrobatik gösterileri ile Engelliler Rehabilitasyon Derneği üyelerinin folklor dansı çekti. Çiğli Teğmen Ali Rıza Akıncı Anadolu Lisesi öğrencisi Sergen Keskin de stadyumu dolduran öğrencilerle beraber Gençliğin Ata’ya cevabını seslendirdi. Türkiye’nin 2016 Avrupa Şampiyonası adaylığı da resmedildi.

  Cumhuriyete bağlılık

  Vali Yılmaz Arslan, Garnizon Komutanı Korgeneral Adem Huduti ve Belediye Başkanı İsmail Ok’un Atatürk Stadı’nı dolduran halkın ve öğrencilerin bayramını kutlamasıyla başlayan Balıkesir’deki törenlerde, gençlik bir kez daha cumhuriyete ve Atatürk’e bağlığını haykırdı. Yüzlerce öğrenci, “Diriliş”, “Barışın çiçekleri”, “Bu memleket bizim”, “Bileğin ve yüreğin gücü”, “İlelebet payidar kalacak” adlı gösterilerini şarkılar eşliğinde sundu. Yaklaşık 2 saat süren gösteriler 10. Yıl Marşı ile sona erdi.

  Minik jimnastikçiler

  Çanakkale’deki törenlere minik jimnastikçilerin gösterisi damgasını vurdu. Geçit töreninin ardından ise tüm okulların ortaklaşa hazırladığı gösterilere geçildi. Öğrenciler, senkronize hareketlerle birbirinden renkli görüntüler oluşturdu. Hareketlerin finalinde öğrenciler sahanın ortasında ayyıldız oluşturdu ve Atatürk’ün resmini açtı. Final gösterisi kutlamaları izleyenler tarafındar ayakta alkışlandı.

  Güzel hava festivali

  Aydın’da da havanın güneşli ve sıcak olması nedeniyle törenler festival gibi geçti. Öğrenciler, şiir ve kompozisyonların ardından Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okundu. Miniklerin jimnastik, Adnan Menderes Anadolu Lisesi’nin öğrencilerinin de halk oyunları gösterisi ayakta alkışlandı. Stadı dolduran vatandaşlar, havanın sıcak olması nedeniyle güneşten korunmak için şemsiyelerini açtı.

  Türkülerden bir demet

  Muğla’da daki coşkulu 19 Mayıs kutlamasında, Antalya’ya atanan Vali Ahmet Altıparmak, kentteki son törenine katıldı. Çeşitli okullardan 450 öğrencinin oluşturduğu gençlik korosu Muğla yöresinden türküler seslendirdi. Muğla Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileri büyük alkış aldı. Renkli görüntülere sahne olan kutlama törenlerini yaklaşık 10 bin kişi izledi.

  Finalde bayrak açıldı

  Coşkulu törenlerin bir diğer adresi de Uşak oldu. Öğrenci temsilcilerinin konuşmaları ve okuduğu şiirlerin ardından Atatürk’ün Gençliğe Hibatesi’ne geçildi. Cumhurbaşkanı adına şeref çağrısı sonrası 10. Yıl Marşı okundu. Geçit törenin ardından ortaöğretim öğrencilerinin gösterileri izleyenleri büyüledi. Gösterilerin sonunda kalabalık bir öğrenci grubunun katılımıyla dev Türk bayrağı açıldı.

  Çelenkte yağmur vardı

  Manisa’daki törenlerde Atatürk anıtına çelenk konulması sırasında başlayan ve protokol üyeleri ile öğrencileri ıslatan yağmur, törenin ertelenmesi ya da iptalini gündeme getirdi, havanın aniden açması rahat nefes aldırdı. 19 Mayıs Stadyumu’nda liselilerin çember, tef ve halk oyunları gösterileri ile sporun doğuşunu simgeleyen ritmik hareketleri büyüledi. Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yeksek Okulu Öğrencileri de Anadolu Ateşi Halk Oyunları Potborisi ile alkış aldı.

  ADD’ye yine izin yok

  Denizli’de ise geçen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında, valiliğin aldığı kararla geçit törenine katılmasına izin verilmeyen Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyeleri yine hüsranla karşılaştı. Denizli Valiliği bünyesinde oluşturulan 19 Mayıs Atatürk Anma Gençlik ve Spor Bayramı Düzenleme Komitesi, ADD üyelerinin geçit törenine katılmasının uygun bulunmadığını bildirdi. Geçit törenine katılamayan ADD üyeleri, komitenin bu gerekçesiz kararından üzüntü duyduklarını söyledi. Denizli’de geçen yılki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında geçit törenine katılmalarına izin verilmeyen ADD ve Eğitim-İş üyeleri arasında arbede çıkmış, çok sayıda kişi ezilme tehlikesi geçirmişti.

  2. Türkçe Sözlü Müzik Festivali’ne 25 ülke

  DENİZLİ Belediyesi ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), 30 Mayıs-3 Haziran arasında, 2. Uluslararası Türkçe Sözlü Müzik Festivali ‘Türkçevizyon’ düzenleyecek. Festival, TRT sanatçılarının belediye binası önünde saat 20.00’de vereceği “Özay Gönlüm Halk Konseri” ile başlayacak. 31 Mayıs’ta Pamukkale Antik Tiyatro’da Türkçevizyon Festivali Konseri gerçekleşecek. 1 ve 2 Haziran’da ise Açıkhava Tiyatrosu’nda festivale katılan 25 ülkenin sanatçısı Türkçe şarkıları seslendirecek. Festivalin galası ise 3 Haziran’da İncilipınar Parkı’nda, TRT sanatçılarının pop müzik konseriyle sona verecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı