ANKARA HABERLERİ

Gençlik araştırma raporu, gençlerin önünde açıklandı

DHA
17.05.2017 - 15:24Son Güncelleme :
DHA

Adem YAZICI/ANKARA, (DHA)- TÜRKİYE'de bugüne kadar gerçekleştirilen en kapsamlı araştırma olduğu belirtilen ve Türkiye'deki Gençlerin İyi Olma Hali Raporu'nun sonuçları, Gençlik Haftası'nda 81 ilden gelen yüzlerce gençlik temsilcisinin Ankara'da katıldığı toplantıda açıklandı. Araştırma raporuna göre gençlerin geleceğe umutla baktığı, siyasete katılımın yalnızca oy kullanmaktan ibaret görüldüğü, gönüllü sivil toplum faaliyetlerine katılımın çok düşük olduğu belirtildi. Raporda, gençlerin gönüllü faaliyetlere atılım oranının yüzde 5 seviyesinde kaldığı, interneti kişisel gelişim için kullanmadıkları, gelirlerinin de 600 liradan az olduğu belirtilirken, genç kadınların daha mutlu olduğu açıklandı.
Araştırma, Türkiye'nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Habitat Derneği tarafından yürütüldü. Gençlerin iyi olma halinden yola çıkan raporda, iş hayatından sağlığa, yaşanılan şehirden güvenliğe kadar 62 başlıkta veriler toplandı. Geliştirilecek yeni gençlik politikalarına ve gençlere yönelik projelere yol göstermesi amacıyla hazırlanan araştırmayı, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır ve Bilgi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Emre Erdoğan açıkladı. 
GENÇLER GELECEĞE UMUTLA BAKIYOR
Türkiye'deki gençlerin iyi olma halini mercek altına alan araştırma hakkında bilgiler veren Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır; "20 yıldır Türkiye'deki gençlerle dünyanın farklı ülkelerindeki gençler arasında iletişim kurmayı esas alan Habitat Derneği, bugün gelinen noktada gençlerin kapasitelerini geliştirme hedefinde birçok proje yürütmektedir. Hayata geçirilen çalışmaların yaratmış olduğu etkiyi ölçmek ve geleceğe ışık tutmak için yapılan Habitat Gençlik Araştırması; Türkiye'de Gençlerin İyi Olma Hali Raporu ile gençlerin siyasi yaşam ve gönüllü çalışmalara katılımı konusunda istenilen seviyede olmadığı, bu konuda yapılması gereken birçok düzenleme ve faaliyete ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkardı. Bu araştırmamızla Türkiye gençliğinin bir fotoğrafını çekmeyi hedefledik. Yüz yüze anketler aracılığıyla 16 ilde 1209 gencin katılımını sağlayarak Türkiye'de Gençliğin İyi Olma Hali Raporu araştırmasını gerçekleştirdik. Gençlik araştırmamızı maddi durum, eğitim, sağlık, ilişkiler, katılım, risk ve güvenlik başlıkları altında şekillendirdik" açıklamasında bulundu.
SİYASETE KATILIMI SADECE OY KULLANMAKTAN İBARET GÖRÜYOR
Sezai Hazır, rapora ilişkin açıklamasında, "Araştırmamız, gençlerin siyasete katılımı yalnızca oy kullanmaktan ibaret gördüklerini ortaya çıkardı. Genel ve yerel seçimlerde oy kullanan gençlerin oranı yüzde 78,2 iken gençlerin aktif siyasette yer alma oranının sadece yüzde 3,9 olduğu görüldü. Rapor, aynı zamanda gençlerin gönüllülük oranlarının da düşük seviyede olduğuna dair veriler ortaya koymaktadır. Rapora göre gençlerin gönüllü faaliyetlere katılım oranı yüzde 5 seviyesindedir. Raporda, internetle sürekli iç içe olan gençlerin, interneti kişisel gelişim veya eğitimleri için kullanmadıkları görüldü. Araştırma sonuçlarımızda gençlerin yüzde 30'unun aylık gelirlerinin 600 TL'den az olduğu ortaya çıktı"dedi.
Doç. Dr. Emre Erdoğan, araştırma sonuçlarına göre genç kadınların daha mutlu olduğunun ortaya çıktığını açıkladı. Erdoğan, "Tüm bunlara rağmen gençlerin yaşamdan memnuniyet dereceleri yüksek ve gençler geleceğe umutla bakıyorlar. Genç erkeklerin yüzde 69'u yaşamlarından memnunken, genç kadınların memnuniyet oranı yüzde 72 ve gelecekten umutlu olduğunu belirten genç kadınların oranı yüzde 68 iken, genç erkeklerin oranı yüze 65 olduğu görülmüştür. Gerçekleştirdiğimiz bu araştırma ile ilgili verileri karşılaştırmak ve gençliğin durumunu düzenli olarak takip etmek için Habitat Gençlik Araştırmamızı iki yılda bir tekrarlamayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı. 
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gençlik araştırma raporu, gençlerin önünde açıklandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

31 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:16
 • Guneş
  08:03
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:16
Sayfa Başı