"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Gençliğin geleceği tehlike altında

TÜRK Kurtuluş Savaşı, nice canların, acıların, göz yaşlarının ve maddi servetlerin kaybı pahasına kazanıldı. Başı dik, onurlu ve modern bir toplum yarattı, bütün ezilen milletlere de örnek oldu.

II. Dünya Savaş’ından sonra dünyanın yeniden nüfuz bölgelerine ayrılmasında Türkiye ABD’nin payına düştü. Aradan geçen yaklaşık 60 yıl içinde onurlu bir ulusal yaşayışın ABD’ye bağımlılıkla, emperyalist AB’nin kapısına zincirlenmekle, Dünya Bankası ve İMF politikalarına bağlanmakla, Amerikanın bir aleti olan NATO’da kalmakla sağlanamayacağı anlaşılmış olmalıdır.

Türk ulusu, işbirlikçi yöneticiler marifetiyle düşürüldüğü bugünkü durumunu hak etmiyor. O Türk ulusu ki, tarih sahnesine çıktığından beri, kurduğu devletler yıkılınca bağımsız yaşamak için yenisini kurmayı bilmiş, başka milletlere kendini saydırmış ve dünya tarihinin gidişini bir çok kez etkilemiştir.

Gençliği olmayan bir ülkenin geleceği yoktur . Gençlik bayramını kutluyoruz ama gençliğimizin geleceği tehlike altındadır. Okullu gençliğimiz üniversite sınavlarına girme yarışı, iş bulma kaygısı içinde yurt sorunlarından uzaklaştırılmıştır. Gençliğimizin en büyük sorunu idealsiz bırakılmış olmasıdır. Tıbbiye Mektebi’nin kuruluşundan beri gençliğimiz ilk kez bu kadar duyarsız bir dönem yaşamaktadır. Türkiye gençliği ki "Jön Türk" lakabıyla dünyada devrimci bir gençliğin simgesi olmuştu. O gençlik ki, Meşrutiyet Devrimi’nin öncüsüdür. İzmir’in işgali üzerine İstanbul’daki mitingleri örgütlemiş, gönüllü olarak savaşa koşmuş, İstanbul Üniversitesi’nde Türklüğü aşağılayan İngiliz İşbirlikçilerine karşı aylarca boykot yaparak Padişah Hükümeti’ni bile dize getirmişti. Atatürk’ün bağımsızlığı ve Cumhuriyet’i emanet ettiği gençlik, işbirlikçi, baskıcı iktidarlara başkaldırarak, Amerikan 6. Filosu’na, Barış gönüllülerine, yabancı sermayeye karşı eylemler yaparak, işçinin köylünün arasına karışıp onlara destek olarak bu görevini yerine getirmişti.

Bugün Türkiye’nin bütün yurtseverlerinin ülkeye tam bağımsızlığını yeniden kazandırmak ve halkçı bir iktidar kurmak için güçlerini birleştirmeleri ve gençliğimizin de derlenip toparlanarak bağımsızlık bayraklarını kaldırmaları zamanıdır. Bu bilinci taşıyan öncü gençlerimizi selamlıyoruz.

Türkiye’nin ulusal eğitimcileri, gençliğimizi, ülkemizin bağımsızlığı ve halkının özgürlüğü için mücadele eden atalarına ve babalarına layık bir ruhla yetiştirmenin bilinci ile 19 Mayıs bayramını kutluyoruz."

www.ulusalegitimdernegi.org.tr

Kafa yorun

BAŞKENT
Üniversitesi’nde düzenlenen "Medyanın Türkiye’deki Rolü ve Etkisi" konulu panelde konuşan Hürriyet yazarı Bekir Coşkun, Urfa’da gördüklerini, katılanlarla paylaştı.

"Sadece kadınlara, çocuk başına ayda 45 YTL ödeme yapıldığını, 5-6 çocuğu olan kadının, ayda eline geçen paranın, orası için çok önemli olduğunu, kadınların artık ’aile reisi’ muamelesi gördüğünü" vurgulayan Coşkun, her hafta her eve bir kolinin mutlaka bırakıldığını da söyledi.

Bu durumdan memnun olan yoksul halkın seçimlerdeki tercihi, bugünden belli olduğuna göre ve muhalefet boşluğu ve yetersizliği de düşünülürse, böyle nereye gidilir? Sorgulayan yada buna kafa yoran var mı? M.A.
X