ANKARA HABERLERİ

Gençlerle kıraathaneler aslına dönüyor

DHA
30.03.2016 - 11:11Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- GENÇLİK ve Spor Bakanlığı, gençlere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve okuma kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla, 'Kıraathaneler Aslına Dönüyor' ve 'Gençliğin Buluşma Yeri Kitap Kafe' adı altında iki projeyi daha hayata geçirdi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin geleceğinin gençlerin elinde olduğunu belirterek, "Gençlerimize her türlü imkanı sağlamak için çalışıyoruz, projeler üretiyoruz. Gençlerimiz ne kadar güçlü ve donanımlı olursa , ülkemiz de o derece güçlü ve donanımlı olur" dedi.
Osmanlı dönemde çay, kahve içilerek; gazete, dergi ve kitap okunan kıraathaneleri yeniden eski hüviyetine kavuşturmak isteyen Gençlik ve Spor Bakanlığı "Kıraathaneler Aslına Dönüyor" Projesini devreye soktu.Gençlik merkezlerinin öncülüğünde gerçekleştirilecek bu proje ile kahvehanelerde vakit geçiren gençler başta olmak vatandaşların çay, kahve eşliğinde kitap okuması sağlanacak. Proje kapsamında Bayburt,Ankara, Kırıkkale, Aydın, Balıkesir,Tokat,Niğde, Hatay,Yalova, Düzce,Sinop, Zonguldak,İzmir Gençlik Merkezleri tarafından gerçekleştirilen uygulamalar büyük ilgi gördü. Proje kapsamında Aydın'da ilk ve tek kadınlar kıraathanesi olan Çörek Otu kıraathanesinde gerçekleştirilen etkinliğe ise büyük ilgi oldu.
81 ilde gençlik merkezleri tarafından gerçekleştirilmesi planlanan proje kapsamında 1 Nisan Cuma günü Erzincan, 4 Nisan Cumartesi günü Erzincan, 05 Nisan Pazartesi günü Eskişehir, 06 Nisan Çarşamba Günü İzmir (Buca), 7 Nisan Perşembe günü Şanlıurfa,8 Nisan Cuma günü Erzincan ve Şanlıurfa (Suruç), 11 Nisan Pazartesi günü Eskişehir, 13 Nisan Çarşamba günü İzmir, Şanlıurfa , 15 Nisan Cuma günü Erzincan, 16 Nisan Cumartesi günü Eskişehir ve Bitlis, 17 Nisan Pazar günü Bursa (Osmangazi), 19 Nisan Salı günü Sirit,20 Nisan Çarşamba günü İzmir, 21 Nisan Perşembe Şanlıurfa, 22 Nisan cuma günü Eskişehir, Erzincan'da bulunan çeşitli kıraathanelerde okuma programları uygulanacak.
GENÇLER KİTAP KAFE'DE BULUŞUYOR
Gençlerin kitap okuma alışkanlığını geliştirmeyi hedefleyen projelerden bir diğeri de “Gençliğin Buluşma Yeri Kitap Kafeö projesi. Bu proje ile de; 14-29 yaş arası gençlerin gençlik merkezlerinde oluşturularak modern hale getirilen geleneksel kıraathanelerde kitap okuyarak zaman geçirmesi amaçlanıyor. Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde Gençlik merkezleri içinde hayata geçirilen uygulama kapsamında okuldan çıktıktan Kitap Kafe'ye gelerek Ücretsiz çay ve kahve ikramları eşliğinde kitap okuyan gençler, her ay bir yazarın katılım sağlayacağı imza günü ve söyleşide bir araya gelecekler. İlk aşamada 1000 öğrencinin bu projeden yararlanması amaçlandı.
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine gençler sayesinde ulaşacağına dikkat çekerek," Biz daima onların yanında koruyucunuz ve destekçi olacağız. Gençlerimiz için devletimiz ve hükümetimizin her türlü imkanı kullanıyoruz" diye konuştu.Gençlere seslenen Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin yakın bir zaman öncesine kadar nasıl sorunlarla karşılaştığını, hangi suni gündemlerle yıllarını boşa harcadığını hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Çünkü sizler, iletişim çağının belki de en şaşalı dönemlerinde yaşayan bireylersiniz. Hem böylesine bir dönemde yaşamak, hem de ülkemizin tarihine dair dönüm noktası sayılabilecek bir zaman aralığında hayatınızı sürdürmek sizleri her açıdan şanslı kılıyor. Bugünün gençleri olarak siz, adeta bir yıldız gibi parlayan ve her geçen gün daha da yükselen Türkiye'nin bu güzel yolculuğunun en önemli şahitlerisiniz.
Sizlerden ricam; bu şahitliğinizde milletine sevdalı, hür düşünebilen, milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler olarak yolunuza devam etmeniz. Cumhuriyetin ve demokrasinin değerlerini her zaman size verilen bir emanet gibi düşünün ve bu emaneti korumak için canla başla çalışın. Az önce sizlere bahsettiğim gibi iletişim çağında, yeni bir dünyada yaşayan bireyleriz. Telefonlarımızda, tabletlerimizde, bilgisayarlarımızda tek bir tıkla yepyeni dünyaların açıldığı bir dönemin yolcularıyız. Bu süreci iyi değerlendirmek, dünya gençliği ile aynı doğrultuda bir ön görüye ulaşıp, bu zeminde hareket etmek de, bayrak şuurunu, vatan, millet, devlet şuurunu kaybedecek bir çizgeye gelmek de elimizde. Gençlerimize her türlü imkanı sağlamak için çalışıyoruz, projeler üretiyoruz. Gençlerimiz ne kadar güçlü ve donanımlı olursa , ülkemiz de o derece güçlü ve donanımlı olur. "
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Gençlerle kıraathaneler aslına dönüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 11 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gençlerle kıraathaneler aslına dönüyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı