ANKARA HABERLERİ

Gençlerin SKG işveren payı ertelensin işe giriş kolaylaşsın

Hürriyet Haber
30.01.2011 - 00:00Son Güncelleme :

TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, “İlk defa işe girecek 18-30 yaş arasındaki gençleri istihdam eden iş yerleri için, SGK işveren payının, belli bir oranının, bir kaç yıl süre ile terkin edilmesi, gençlerimizin işe girmelerini kolaylaştı-racaktır” dedi.

Hürriyet Haber

TÜRKİYE Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Erzurum’da ‘gençlik temsilcileriyle’ birlikte yaptığı toplantının basına kapalı kısmındaki konuşmanın detaylarını anlattı. Güral, “Toplantının son derece verimli geçtiğini ve gençlik açısından yol gösterici konuların görüşüldüğünü” söyledi. İstihdam sorunu kadar önemli bir sorunun da, nitelikli eleman temini sorunu olduğunu söyleyen Güral, şöyle konuştu:

“Gençlerimize meslek edindirme çalışmalarının, devletimiz tarafından sürdürüldüğünü ve olumlu sonuçlarının alındığını görüyoruz. Gençlerin eğitim sonrası sorunlarının başında, iş bulma ve yuva kurma zorlukları gelmektedir. İşi olmayan gençlerin yuva kuramayacakları da bilinen bir gerçektir. Bu konudaki önerimizi de izninizle paylaşmak istiyorum. İlk defa işe girecek 18-30 yaş arasındaki gençleri istihdam eden iş yerleri için, SGK işveren payının, belli bir oranının, bir kaç yıl süre ile terkin edilmesi, gençlerimizin işe girmelerini kolaylaştıracaktır.”

Neden değil nasıl

Türkiye’de gençliğin temel probleminin “neden” sorusuna takılıp kalması olduğunu ifade eden Güral, şöyle devam etti:
“Gençlerimiz artık ‘Neden’ sorusuyla değil, ‘Nasıl’ sorusuyla meşgul olmalıdırlar. ‘Arkadaşım nasıl yaptı da benden daha başarılı oldu? Ben, nasıl bir yol izleyerek başarıyı yakalayabilirim?’ sorularını sormalı. Bu örnekleri vererek ulaşmaya çalıştığım sonuç şudur. Neden sorusu yerine, nasıl sorusu ile meşgul olan bir gençlik profilini ülkemize kazandırmalıyız. Bu noktada Türkiye’nin geleceğinin, ‘Girişimci, lider gençlik’ yetiştirebilme kabiliyetimizle doğrudan bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Çünkü artık ülkelerin zenginliği, girişimci genç işadamlarının sayılarının zenginliği kadardır. Eskinin ‘beyin göçü’ kavramının yerini, artık ‘girişimci göçü’ almıştır. Gençlerimize, girişimciliği öğretmeli ve girişimcilik politikasını tabana yaymalıyız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gençlerin SKG işveren payı ertelensin işe giriş kolaylaşsın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı