İZMİR HABERLERİ

Gençlerin kariyeri mültecilerden etkilenecek

DHA
27.03.2016 - 12:39Son Güncelleme :

Gençlerin kariyeri mültecilerden etkilenecek

DHA

YAŞAR Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü'nün konuğu olarak “Kariyerimiz ve İtibar Yolculuğu" isimli bir konferans veren Stratejik İletişim ve Kurum İtibarı Yönetimi Uzmanı Salim Kadıbeşegil, gençlere tavsiyelerde bulundu. Yeni mezun gençlerin kariyerlerinin mülteci krizinden olumlu veya olumsuz olarak etkileneceğini söyleyen Kadıbeşegil, bilgisayar yazılımında dünya devi Apple Computer Kurucu Ortağı Steve Jobs'un da Suriyeli bir mültecinin oğlu olduğunu hatırlattı.
Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu'ndaki eğitiminin ardından genç yaşında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'nda basın müşaviri, Washington'da basın ateşe yardımcısı gibi görevlere yükselen Kadıbeşegil, “Yıllar boyunca halkla ilişkiler dünyasını keşfetmeye çalıştım ve bu dünya içinde mücadele ettim. 1990 yılında iletişim şirketi Orsa'yı İzmir'de kurup İstanbul pazarına dolayısıyla da Türkiye pazarına taşıdım. Şirketimin hızlı yükselişi devam ederken yaklaşık 10 yıl önce sadece başarıya odaklandığımı ve bunun peşinden koştuğumu fark ettim. Kariyerimle yaşamın içinde durduğum yeri sorgulamaya başladığımda ise kariyerimin gidişatı değişti. Kişinin itibarını yönetmekten daha önemli bir işinin olmaması gerektiğine kanaat getirdim. Bu yola girdiğinizde pek çok fedakarlıkta bulunmanız ve pek çok şeyden vazgeçmeniz gerekiyor. Ancak bunları başardığınızda itibarınızı yönetmekle ilgili etkin bir yola girmiş oluyorsunuz. İyi itibarla da insanların güvenini kazanmayı başarıyorsunuz. Bu nedenle kariyerinizde en önemli işiniz itibarınızı yönetmek olmalı. 'Ya Kuşlar Rüzgar Güllerine Çarparsa' isimli e-kitabımda da bu yolculuğu anlatmaya çalıştım" diye konuştu.
STEVE JOBS DA BİR MÜLTECİNİN OĞLUYDU
Türkiye'de yaşanan mülteci krizinin gençlerin kariyerlerini olumlu veya olumsuz olarak etkileyeceğine değinen Salim Kadıbeşegil, "Topraklarımızda yoğun bir mülteci krizi yaşıyoruz ve daha uzun yıllar da yaşamaya devam edeceğiz. Böylesi bir kriz önümüzdeki 10-20 yıl boyunca gençlerin kariyerini ve yaşamını olumlu veya olumsuz olarak etkileyecektir. Mülteciler, gelecekte mutlaka yakın çevrenizde hatta kariyer mücadelenizde var olacak. Unutmayın ki Steve Jobs da Suriyeli bir mültecinin oğluydu. Belki milyonlarca mülteci arasından yeni bir Steve Jobs çıkacak. Bu yüzden gençler yaşamın gerçeklerine karşı açık ve duyarlı olmalı" dedi.
"DÜNYA BİZE NE ÖĞRETİYOR?"
Yeni dünya düzeninde itibar yönetiminin önemi, sürdürülebilir sosyal sorumluluk, etik ticaret ve tüketim toplumu gibi konularda da gençlere bilgi veren Salim Kadıbeşegil, "Benim çıkarımlarıma göre 21. yüzyıl tüm yüzyıllar arasında ahlaki değerlerimizin en düşük olduğu yüzyıl. Son 100 yılın dünya gündeminde markalar, hisse değerleri, rekabet, küreselleşme, kişi başına ABD doları cinsinden bir gelir var. Ancak elbette uluslararası sivil toplum kuruluşlarının da büyük katkısıyla etik ticaret konusunda önemli adımlar atıldı. Günümüzde pek çok büyük firma sosyal sorumluluk projeleri, insan hakları, çocuk işçi çalıştırılması gibi konulara önem vererek ilerliyor" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Gençlerin kariyeri mültecilerden etkilenecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 12 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gençlerin kariyeri mültecilerden etkilenecek haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı