GeriSpor Gençlerimizi Türkiye'ye getireceğiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gençlerimizi Türkiye'ye getireceğiz

Türkiye'nin bütün illerinde maddi durumu elvermediği için tatil yapma fırsatı olmayan gençlere ücretsiz olarak doğa ve deniz kampı olanaklarını sunan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkan'ı Adnan Gül, DHA'ya yaptığı özel açıklamada bütün vakitlerini çocukları mutlu etmek için harcadıklarını söyledi.

Bu Yıl toplam 7630 gence kamp fırsatı tanıdıklarını belirten Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanı Adnan Gül, ''Şu anda Türkiye'nin 11 ilinde 21 Haziran'da başlayan ve 1 Eylül'de bitecek olan kamplarımız var. Bunlardan bir kısmı deniz kampı, bir kısmı doğa kampı. Çocuklarımızı yaş gurplarına göre dağıttık. Bu sene 7630 gencimize kamp yaptıracağız. Bunların tamamı üzretsiz. Evlerimden alıp evlerine kadar geri bırakıyoruz. Burada hayatı yaşayarak öğrenmeleri için etkinlikler yaptırıyoruz. Doğa etkinliklerimiz farklı, deniz etkinliklerimiz farklı. Burada etkinliklere katılan çocuklarımızın hepsinin imkanları kısıtlı. Bu çocuklar,imkansızlıklar nedeniyle mahallelerinden dışarı çıkamamış, devletin kaynaklarından yararlanamamış, bu üklenin güzelliklerini görememişler. Biz de bu fırsatı veriyoruz. Burada farklı kültürleri paylaşıyorlar. Trabzon, Hakkari, Edirne, Muş, Diyarbakır ve diğer illerden gelen çocukların hepsi burada. Birlikte aynı evlerde kalıyorlar, yemek yapıyorlar, etkinlikler düzenliyorlar, denize ve geziye gidiyorlar. Hayatlarında hiç deniz görmeyen arkadaşlarımız denize gittiler. Buraya gelen çocukların hemen hemen hiçbiri rafting ve paintball sporunu yapmadılar. Burada hem bunları yaptılar hem de gündüz vakitlerinde kendi tasarladıkları etkinlikleri akşamları gösteride sunuyorlar. Doğa kamplarımız sportif etkinlikleri içine alıyor. Deniz kamplarımızda ise hem sportif etkinlikler yaptırıyor hem de bilmeyen çocuklara yüzme öğretiyoruz. Kısacası 8 gün burada yaşayarak hayatın nasıl öğrenildiğini gösteriyoruz. Sabah kalktığında yatağını toplamasından akşam yatıncaya kadar hayatın bir nizam ve disiplin içerisinde yürütülmesi gerektiğini öğreniyorlar. Burada gönüllü hizmet veren lider arkadaşlarımız var, 350 lider var ve işleri çok zor. Bu çocuklar 8 günlüğüne geliyorlar, eğlenip gidiyorlar ama onlar bir sonraki grupla tekrar devam ediyorlar'' ifadelerini kullandı.

''DOĞU VE BATIDAKİ ÇOCUKLAR ARASINDA KÜLTÜR KAYNAŞMASI OLUYOR''

Doğa ve deniz kamplarının 1 Eylül'e kadar devam edeceğini dile getiren Adnan Gül, ''Kamplarımıza gelen çocukların %65 i doğu kökenli. Çünkü batıdan gelen çocuklar bir şekilde bu güzelliklerden faydalanabiliyor. Biz de bu güzellikleri hiç tatmamış çocuklarımızı daha çok buraya getiriyoruz. Kamplarımız dışında her sene 5000 çocuğumuzu Çanakkale ve Bilecik'e götürüyoruz. Bilecik, Osmanlı'nın kurulduğu Çanakkale ise Atatürk liderliğinde destanların yazıldığı bir şehrimiz. Öte yandan 7630 tane ücretsiz şekilde kamplardan yararlanan çocuğumuza dokuzar tane kitap hediye ediyoruz. Bu kitaplar tamamen Gençlik ve Hizmet Daire Başkanlığımızın ortaya koyduğu eserlerdir. Kendi geçmişi araştırıdığımız zaman çok bilim adamımız olduğunu görüyoruz. Çocukları bunların yanı sıra Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Destanını resimli ve karikatürlü kitaplarda daha iyi öğrenecekler. Bu kitapların yanında çocuklarımıza tişört, çanta, pantolon ve birçok hediyeler veriyoruz. Burada gördüğünüz çocukların mutlu olabilmesi ve evlerine döndüklerinde paylaşımlarını anlatabilmeleri için her türlü ortamı sağlıyoruz. Biz 5000 çocuğumuzu dünya başkenti İstanbul'a götürüyoruz. Doğudan gelen çocukların bunları görebilmeleri gerekiyor. Geçmişte biz bu sokakları paylaşamadık ama cezaevlerini paylaştık. 80 li yıllar öncesi yaşayan bütün arkadaşlarım bunu bilir. Yeni nesilin bizim yaşadığımız zorlukları yaşamaması hangi kültürden gelirse gelsin mutluluğu paylaşmayı öğrenmeleri gerekiyor. İller arasında değişmeler yapıyoruz. Mesela Mardin'deki gençleri Trabzon'a, Trabzon'daki gençleri de Mardin'e götürüyoruz. Farklı kültürleri öğrenmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Biz Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Gençlik ve Hizmet Daire Başkanlığı olarak birçok etkinlik yapıyoruz ama bu sadece birtanesi'' şeklinde konuştu.

''AVRUPADAKİ TÜRK GENÇLERİNİ ÜLKEMİZE GETİRECEĞİZ''

Yeni bir organizasyon yapacaklarını söyleyen Gül, ''Belki Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilki gerçekleştireceğiz. Avrupada yaşayan Türk ailelerin Türkiye'yi görmemiş çocukları var. Biz de genel müdürümüzle oturup konuştuk ve bu çocukları bir şekilde ülkemize getirmeliyiz ve kültür organizasyonu yapmalıyız diye düşündük. Bu kapsamda ilk etapta Fransa, Hollanda ve Belçika'da bir çalışma yaptık ve toplam 350 gencimizi belirledik. İleride bu çocuklar bulundukları ülkede siyaset veya ticaret hayatları olacak. Büyüdüklerinde kendi kültürlerini ve anadoluyu unutmamaları adına 7 Temmuz'da onları Türkiye'ye getiriyoruz. 3 gün İstanbul'da kaldıktan sonra Edirne, Çanakkale, Bursa, Bilecik, Afyon, Konya ve en son Ankara'ya getireceğiz. 19 Temmuz'da kendi ülkelerine dönecekler. Seneye inşallah bütün avrupa ülkelerinde birçok çocuğumuzu buraya getireceğiz. Çocuklarımızı mutlu etmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.'' dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle