ESKİŞEHİR HABERLERİ

Gençlere ’Vefalı Olun’ Çağrısı

IHA
14.07.2015 - 16:04Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ESKİŞEHİR

IHA

Eskişehir Kent Konseyi Gençlik Çalışma Grubu, eski bayramları yad ederek bayrama vefa gösterilmesi konusunda bir mesaj yayınladı.
Mesajda, eski bayramların önemine dikkat çekildi. Bir Ramazan Bayramı’nın daha hep birlikte kutlayacağı, dini bayramlar insan hayatında önemli sosyal dayanışma, karşılıklı sevgi, hoş görü ile saygının tesis edildiği özel günler olduğu belirtilen açıklamada, "Her bayram kendine has güzellikleri ile gelir, ancak son yıllarda büyüklerimizin ağzından sıkça duyduğumuz cümle “Nerede o eski bayramlar!” oluyor. Bizler de sorguluyoruz, “Sahi nerede o eski bayramlar?” diye! Dedelerimizin, ninelerimizin bizleri dizinin dibine oturtarak anlattığı; coşku ve sevinçle karşılanan, çocukların sevindirilip, büyüklerin ziyaret edildiği, ellerin öpüldüğü, evlerin boş kalmadığı bayram günleri nerede? Ne yazık ki, içinde yaşadığımız bilim ve teknoloji çağının karşımıza çıkardığı şartlar, insanlarımızın hayatlarındaki yolculuğu da büyük ölçüde değiştirmiş, olaylara bakış açılarında çeşitlilik ve farklılıklar meydana getirmiştir. Bayramları bayram havasında kutlamak yerine tatil fırsatı olarak görmek buna en çarpıcı örnektir" denildi.
"BAYRAMIN RUHUNDAN UZAKLAŞIYORUZ"
Bayramları tatil olarak görmenin sonucunda çocukların ve gençlerin bayramın önemini kavrayamadığını ifade edilen açıklamanın devamında, "Bunun sonucu olarak da, geleceğimizin de teminatı olan çocuklar ve yeni yetişen nesil olarak bizler, bayramların önemini kavramaktan ve ruhunu yakalamaktan uzaklaşmaktayız. Ancak, umarsızca geleneklerimizin terk edildiği bu bakış açısına yine biz gençler dur diyebiliriz, demeliyiz. Özellikle yıllarını çocuklarına, torunlarına adamış, bayram sabahı gözleri dolu dolu belki de tek başına pencerede bizi bekleyen dedelerimizi, ninelerimizi, büyüklerimizi ziyaret ederek bayram da onlarla vakit geçirmenin hazzına hepimiz ermeliyiz. Bu bilinçle bizler Eskişehir Kent Konseyi Gençlik Çalışma Grubu olarak, bayramları tatil fırsatı gibi düşünmeden herkesi bu bayram ve tüm bayramlarda büyüklerimizin bizlere aktardığı gibi, geleneklerimizin yaşatıldığı, samimi ve sıcak bayramlar yaşamaya davet ediyoruz" diye belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Gençlere ’Vefalı Olun’ Çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gençlere ’Vefalı Olun’ Çağrısı haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:31
  • Guneş
   07:10
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:51
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı