Ege Haberleri

EGE

  Gençlere sahip çıkacak bir gönüllü aranıyor

  Nesrin COŞKUN , (DHA)
  23.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GERİDE kalan 123 yılda ulusal ve uluslararası başarılara imza atmış yüzlerce öğrenci yetiştiren İzmir Atatürk Lisesi, yine bir dünya yarışmasında Türkiye’yi temsil eden tek devlet okulu olarak boy gösterecek.

  10’uncu sınıf öğrencisi İlayda Kelley ve 11’inci sınıf öğrencisi Ahmet Kaan Alkan, öğretmenleri Benal Hepsöğütlü ve Nilüfer Ülcay’ın danışmanlığında “Cress tohumları (su teresi) ile su kirliliğinin giderilmesi” konulu biyokimya projesi hazırladı.
  Ekip, geçen yıl bu projeyle Amerika’nın Houston kentinde düzenlenen, 70 ülkeden 470 projenin katıldığı yarışmada çevre dalında dünya ikincisi olup gümüş madalya kazandı. Ekip aynı projesini Mostratec Uluslararası Bilim Yarışması’na da gönderdi, finale kaldı.

  Finale katılamıyorlar

  Projeleriyle iddialı ekip bu yarışmada da Türkiye’ye derece getirmenin planlarını yaparken, 24-29 Ekim tarihleri arasında Brezilya’da gerçekleşecek finale gidecek mali desteği bulamadı. Ekip, parasızlık nedeniyle projelerinin sergilenip değerlendirileceği final günlerine katılma şanslarını kaybetti.
  Öğrenciler, dünyanın dört bir yanından gelecek yüzlerce gençle birlikte projelerinin sergilendiği salonda yer almanın heyecanını yaşamak istediklerini söyledi, “İddialıyız, projemizle bir başka dünya derecesi bekliyoruz. Keşke bu heyecanı o salonda yaşayabilsek” dedi.
  Bu katılımın maliyetinin ulaşım ve otel masrafı olarak yaklaşık 13 bin dolar olduğu bildirildi.

  DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR

  Müdür Yasin Öztürk, öğrencilerinin 123 yıldır sadece okullarına değil, İzmir’e, Türkiye’ye gurur yaşatan başarılar elde ettiğini söyledi. Öztürk, “Okulumuzun çok ciddi bakım-oranım masrafları, öğrenci yemeğinin desteklenmesi, yemek bursu, çalıştırdığımızın 30 personelin maaşları gibi çok ciddi giderleri var. Gönül ister ki, uluslararası ödüller kazanan bu öğrencilerimizi yarışmalara gönderebilelim. Şartlarımızı zorluyoruz ama bu konularda desteğe ihtiyacımız var” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı