Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gençlere AB'de eğitim

  Hürriyet Haber
  31 Aralık 2001 - 13:55Son Güncelleme : 31 Aralık 2001 - 13:55

  Türk gençlerinin AB'nin eğitim ve gençlik programlarından yararlanması için kurulan 'Ulusal Ajans' fiilen göreve başladı. Önümüzdeki yılın ikinci yarısından itibaren gençler bu eğitim programlarından yararlanabilecekler. Ajansa ilk etapta 50 kişi alınacak.

  Türk gençlerine eğitim için, Avrupa Birliği (AB) yolu açılıyor.

  Gençlerin AB ülkelerinde eğitim ve gençlik programlarından yararlanabilmesi için Türkiye`nin kurması gerekli olan ``Ulusal Ajans`` fiilen göreve başladı.

  Türkiye`nin AB`nin gençlik ve eğitim programlarına etkin bir şekilde katılması için, Devlet PlanlamaTeşkilatı bünyesinde Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK Başkanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü`nün katkısıyla bir Ulusal Ajans kuruldu.

  Ajans Başkanı Sadrettin Karahocagil 26 Aralık tarihinde fiilen göreve başlarken, Ulusal Ajans vasıtası ile Türk gençleri AB`deki ``Socrates``, ``Leonardo Vinci`` ve ``Youth`` eğitim ve gençlik programlarına katılma yolu da açılmış oldu.

  Önümüzdeki günlerde bu üç programla ilgili birer koordinatörün atanması beklenirken, bu programlarla ilgili Bakanlar Kurulu`na sunulacak karar taslağı da hazırlandı.

  Bu Bakanlar Kurulu kararının çıkması, Ajans`a bazı konularda kolaylıklar sağlayacak. Ajans`ın görev tanımı netleşecek, sözleşmeli personel alımı ve para harcama yetkisi gibi konular açıklığa kavuşacak.    

  AJANS 2002 HAZİRAN`NINDA TAM FAALİYETE GEÇİYOR-

  Öte yandan, koordinatörlerin atanmasının ardından bu personel kısa süreli bir eğitim için Brüksel`e gidecek.

  Yaklaşık 50 kişi istihdam etmesi hedeflenen Ajansın DPT`nin alt yapısını kullanması hedeflenirken, 2002 Haziran ayı sonunda tam anlamıyla faaliyete geçmesi öngörülüyor.   

  AJANS BÜTÇESİNE AB`DEN KATKI    

  Ulusal Ajans`ın 2002 yılı bütçesi iki trilyon TL olarak belirlenirken, AB`den de 3.5 milyon Euro tutarında bir katkı sağlanacak.

  Ajansın tam anlamıyla faaliyete geçmesinin ardından bu üç programla ilgili web siteleri açılacak, bütün ve duyurular ilgilenenler tarafından buradan izlenebilecek.

  Ayrıca Ajans, bu eğitim ve gençlik programlarından nasıl yararlanılabileceğine ilişkin olarak kamuoyunu hazırlayacağı kitapçık ve broşürlerle aydınlatacak. Bu programlara müracaatlar Ajans vasıtasıile yapılabilecek.

  Böylece 2002 yılının ikinci yarısından itibaren bu eğitim ve gençlik programlarından yararlanma yolu da açılmış olacak.    

   HAZIRLIKLAR SÜRÜYORDU   

  Bu arada mesleki eğitim alanındaki projeleri içeren Leonardo da Vinci programına 1999, genel eğitimle ilgili Socrates programına da 2000 yılında katılmaya hak kazanan Türkiye, tam katılım için bu tarihlerden itibaren hazırlıklarını sürdürüyordu.

  Hazırlık döneminde, Türkiye`deki eğitim ve gençlik programlarının uygulanmasından sorumlu bir Ulusal Ajans kurulması gerekiyordu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı