Ege Haberleri

  Gençlere 2015 uyarısı

  Hürriyet Haber
  24.12.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

  EGİAD Danışma Kurulu 13. Yönetim Dönemi'ne ilişkin ilk toplantısını Mövenpick Hotel'de gerçekleştirdi. Ender Yorgancılar başkanlığında toplanan kurulda, Türkiye gündemine ilişkin konular masaya yatırılarak, iş dünyasının değerlendirmeleri ve önerileri alındı.

  EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, 13. dönem faaliyetleri ve projeleri hakkında sunumda bulunduğu toplantıda, EGİAD'ın 25. Yılının kutlanacağı 2015'de Arama Konferansı ile yeni bir yol ve strateji belirleneceğine vurgu yaptı.
  EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, dünya konjonktürüne de değinerek, İŞİD Krizi, Rusya'nın Ukrayna'ya ilişkin tutumu, Çin'deki daralma, Japonya'nın resesyona girmesi, Rusya'ya uygulanan ambargolar ve bir türlü toparlanamayan Avrupa'nın; gündemin ilk sırasında yer aldığını belirterek, 2014'ün ulusal ve uluslararası arenada yoğun biçimde siyaset ve güvenlik meselelerinin izlendiği bir gündeme sahne olduğunu ifade etti. Petrol fiyatlarındaki değişimin etkilerine değinen Yorgancılar, "Brent petrol fiyatı Haziran'da 115 dolar iken bugün 56 dolara kadar gerilemiştir. Bu durum ilk bakışta bizim gibi gelişmekte olan ülkeler açısından gerek cari açık gerekse de enflasyon açısından olumlu karşılansa da düşmeye devam etmesi birçok dengeyi bozacaktır. Çünkü dolardaki artış, olumlu tabloyu ne yazık ki tersine çevirmektedir. Özellikle de Rusya kaynaklı ihracat ve turizm gelirlerimiz açısından riskli bir sürece girilmektedir" dedi.

  Hükümetin üretime odaklanmasının da istendiği toplantıda, "Hükümetimizin üretime odaklanan mesajlar vermesini çok önemsiyoruz. İvedilikle yeni bir sanayi-üretim hikayesinin ve heyecanının hayata geçirilmesine ihtiyacımız vardır" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı