« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Gençlerde dünyanın en iyisiyiz"

Dağ koşusunda üst üste 6 kez Avrupa şampiyonu olarak bir rekora imza atan milli atlet Ahmet Arslan, hafta sonu İtalya'da yapılacak dünya şampiyonasında da altın madalya için koşacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türk Milli Takımı, İtalya'nın Temu ve Ponte di Legno bölgelerinde 2 Eylül Pazar günü yapılacak Dünya Dağ Koşuları Şampiyonası'nda, büyük erkekler ve büyük bayanlar ile genç erkekler ve genç bayanlarda mücadele edecek. Son 6 Avrupa şampiyonasında birincilik kürsüsüne çıkan ve 2 dünya grand prix şampiyonluğu bulunan Arslan, büyük erkeklerde yarışacağı şampiyona öncesinde, performansını AA muhabirine değerlendirdi.

İtalya'daki dünya şampiyonasının, aynı zamanda grand prix'lerin sondan bir önceki ayağı olduğunu belirten Ahmet Arslan, “Bu yarıştan çok ümitliyim. Hem kendi, hem milli takımlarımız adına ülkemize büyük başarılarla döneceğimize inanıyorum” dedi. Şampiyonluk için hazırlandığını dile getiren Arslan, “Güçlü rakiplerim var. Özellikle Eritreliler'le zorlu bir mücadeleye gireceğim, ancak yarışı kazanacağıma inanıyorum” diye konuştu.

Başarısının sırrını, “her şampiyonaya amatör heyecanla hazırlanmak” olarak açıklayan Arslan, “Avrupa şampiyonaları öncesinde hiç şampiyon olmamış gibi heyecanlanıyorum, bu heyecan beni şampiyonluğa sürüklüyor. Ancak artık performansımı Avrupa değil, dünya şampiyonalarına göre hazırlıyorum. İtalya'da şampiyonluğa hazırım” ifadelerini kullandı.

Ahmet Arslan, Türk insanının fiziksel özelliklerinin, dağ koşusuna uygun olduğuna dikkati çekti. Türkiye'nin, gençlerde defalarca kez dünya şampiyonu olduğunu belirten Arslan, “Gençlerde çok başarılıyız. Her zaman Avrupa şampiyonu oluyoruz, dünya şampiyonalarında da mutlaka kürsüde yer alıyoruz. Daha 11 yıldır mücadele etmemize rağmen dağ koşularında dünya sıralamasında ilk 3 içindeyiz. Atletizmde ülke insanının fiziki özelliğinin en uygun olduğu branş dağ koşusu. Dünyanın en başarılı gençleri bizim sporcularımız” dedi.

Tıpkı kros gibi atletizmin bu dalının da olimpik olmadığını söyleyen Arslan, “Bu yüzden gençler bu alanda gelecek göremediği için başka alanlara yöneliyor. Gençlerimize hayatlarını buradan kazanabileceklerine inandırabilirsek bu branşta biz dünyanın en iyisi olacağız” diye konuştu.

Milli Takım Koordinatörü Şenkibar

Atletizm Federasyonu Dağ Koşuları Milli Takım Koordinatörü Bülent Şenkibar da “Büyük erkekler, büyük bayanlar, genç erkekler ve genç bayanlarda ferdi ve takım olarak ümitliyiz. İlk 3'e gireriz, tahminen 4 veya 5 madalya bekliyoruz” dedi.

Dağ koşusunun, atletizmin en zor dallarından biri olduğuna dikkati çeken Şenkibar, “Sporcularımız hem soğukla, hem doğayla, hem kendiyle hem de milli duygularıyla mücadele ediyor. Ancak çok zevkli bir yarışma. Avrupa'da çok bilinen bir dal, biz son 11 yıldır yapıyoruz ama Avrupa'da bir numarayız, dünyanın da en iyi üç takımından biriyiz” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz