Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gençler, Gencer için söyledi

  Hürriyet Haber
  09.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  'La Diva Turca' Leyla Gencer adına düzenlenen uluslararası şan yarışması, dereceye giren genç sanatçıların katıldığı gala konseriyle sona erdi. Konseri izlemeye gelen soprano Leyla Gencer ayakta alkışlandı.

  SOPRANO Leyla Gencer adına bu yıl üçüncü kez düzenlenen Yapı Kredi Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması önceki gece düzenlenen muhteşem bir gala konseriyle sona erdi. Yarışmada dereceye giren genç sanatçıların, ünlü operalardan aryalar seslendirdiği konser Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleşti. Konserde sanatçılara şef Orhan Şallıel yönetimideki Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası eşlik etti.

  Seçkin bir davetli topluluğunun katıldığı gala konserinde, soprano Leyla Gencer de izleyiciler arasındaydı. Gencer, salona girdiğinde hem seyirciler, hem de orkestra elemanları ünlü sanatçıyı ayakta alkışladı.

  3. Yapı Kredi Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması'nın gala konseri, yarışmanın birincisi Beyaz Rus Elena Salo'nun Carmen oprasından seslendirdiği bir arya ile başladı. Daha sonra sahneye Opera ve Bale Sanatlarını Geliştirme Vakfı Özel Teşvik Ödülü'nü kazanan Kazak soprano Irina Muratbekova çıktı. Genç sanatçının, Verdi'nin Il Travatore operasından seslendirdiği arya uzun süre alkışlandı.

  Sedat-Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı Özel Ödülü'nü kazanan Gürcü bariton George Gagnidze, Çaykovski'den, TOBAV Mustafa İktu Özel Ödülü'ü kazanan Yunan mezzosoprano Marita Paparizou, Rossini'den birer arya seslendirdi.

  Yarışmada üçüncülük ödülü kazanan Türk soprano Perihan Diana Nayır, Verdi'den, ikinci Romanyalı Otilia Maria Aydın, Donizetti ve Rossini'den birer arya ile geceye katıldı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı