Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gencin arabasına genç binemiyor

  Hürriyet Haber
  16.08.2012 - 11:19 | Son Güncelleme:

  Türkiye son günlerde gençlerin aşırı hız nedeniyle hayatını kaybettiği kazaları konuşuyor. Son olarak İstanbul Ataşehir’de iki genç arkadaş son model Porsche marka otomobille sürat yaparken geçirdikleri kaza sonrası hayatlarını kaybetmişti. ABD ise bu kazaları önleme konusunda bir hayli sert önlemler alıyor.

  ABD’de gençler arasında artan trafik kazaları oranları eyaletleri güvenlik önlemlerini artırmaya itiyor. Milliyet Gazetesi’nin haberine göre ABD’de yayımlanan New York Times gazetesi 16 yaşından itibaren ehliyet alınabilen ülkede gençler arasındaki trafik kazalarına bağlı ölüm oranlarını azaltmak için alınan önlemleri derledi.

  BULVARDA SÜRAT İKİ GENCİN HAYATINA MÂL OLDU

  İşte 16-21 yaşları arasındaki genç sürücüler için alınan ilginç önlemler:
  - Ülkede 15 eyalet ve Washington DC’de yaşayan gençler başka bir genç yolcuyla birlikte araba kullanamıyor. 7 diğer eyalette ise gençler 1’den fazla genç yolcuyla araba kullanamıyor.

  -South Carolina eyaletinde gençler kış mevsiminde akşam 18.00’dan sonra, yaz mevsiminde ise akşam 20.00’dan sonra araba kullanamıyor. Araba kullanmaya güneş doğduktan sonra tekrar başlayabiliyorlar.

  GENÇ YOLCU TEHLİKELİ

  - New Jersey’de ehliyet ancak 17 yaşından itibaren alınabiliyor. Bu yaş ABD’nin en geç ehliyet alma yaşı. Ancak yaşın yükseltilmesi isteniyor. Önerilen bir diğer yenilik ise çocukları araba kullanan tüm ebeveynlerin de sürücülük eğitimi almaları.

  - Yapılan araştırmalar gençlerin kaza yapmasında en büyük etkenleri araba kullanırken arabadaki diğer kişilerle konuşmak, telefonla mesajlaşmak ve radyo dinlemek olarak gösteriyor. Genç sürücülerin kaza yapma riskleri arabada bir başka genç yolcu varsa yüzde 44 oranında, 3 veya daha fazla genç varsa 4 kat artıyor.

  - ABD’de trafik kazaları gençler arasındaki en fazla ölüm nedeni olarak biliniyor. Gençler arasındaki trafik kazası oranı yetişkinlere göre 4 kat daha fazla.

  - Pennsylvania eyaleti geçen yıl gençlerin sadece tek bir genç yolcu ile araba kullanmalarına izin veren yasayı uygulamaya soktu. Ayrıca eyalette ehliyet almak isteyen gençlerin öncesinde en az 65 saat araba sürmüş olmaları gerekiyor.

  - ABD’nin tüm eyaletlerinde geçerli olan kurala göre ehliyet sınavı sonrasında gençlerin ‘tam bir ehliyete’ sahip olmaları için deneme süresi var.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı