« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Genç sporcularımıza inanıyorum

Avusturya'da gerçekleştirilecek 2012 Innsbruck 1. Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye, Dila Kavur, Mustafa Topaloğlu, Hamza Dursun ve Faik Yüksel'den oluşan sporcularla mücadele edecek.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Innsbruck kentinde, 13-22 Ocak tarihlerinde düzenlecek oyunlar, biatlon, bobsleigh, curling, buz hokeyi, figür pateni, sürat pateni, serbest stil kayak, kayaklı koşu, kuzey disiplini, kızak, kısa pist sürat pateni, skeleton, alp disiplini, kayakla atlama ve snowboard branşlarında yapılacak. Türkiye'yi oyunlarda alp disiplininde Dila Kavur ve Mustafa Topaloğlu, kayaklı koşuda Hamza Dursun ve kayakla atlamada Faik Yüksel temsil edecek.
Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık'ın başkanlığını yapacağı Türk kafilesinde, alp disiplininde Serhat Aktaş, kayaklı koşuda Haydar Çetinkaya ve kayakla atlamada Vasja Bajc antrenör olarak yer alacak.
Ayık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trabzon'da yapılan yaz olimpiyat oyunlarının ardından, gençlik kış oyunlarının da ilk kez düzenlendiğini belirtti.
Oyunlara 60 ülkeden bin sporcunun katılacağını anlatan Özer Ayık, “Oyunlara az sayıda ülke kota alabildi. Kota sayısı çok olan ülkeler ise takım branşlarında daha iyi konumdalar. Biz Türkiye'yi 4 sporcuyla temsil edeceğiz. Birçok ülkenin alamadığı kotayı biz başarmış olduk” diye konuştu.

Antrenör ve sporcularla Avusturya'da bulunduklarını ifade eden Ayık, şunları söyledi:
“Sporcularımızın durumu çok iyi. Burada antrenman yapıyoruz. Sporcular pistleri incelediler. Oyunlarda elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Genç sporcularımızın Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyorum. İyi bir hazırlık sürecinin ardından, umutlu bir şekilde Avusturya'ya geldik. Ben sporcuların başaracağına inanıyorum, Türkiye de inansın.”

Özer Ayık, Türkiye'nin kış sporlarında yeni olduğunu dile getirerek, “Kayak, uzun mesafeli koşu gibidir. Küçük yaşta spora başlayan biri, ancak 26 yaşında performansını en üst seviyeye çıkarabiliyor. Altyapı ve tesislerde yatırımlarımız daha çok yeni. Bundan sonra çok daha iyi olacağız” şeklinde konuştu.

2012 Innsbruck 1. Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları'nın açılış töreni 13 Ocak Cuma, kapanışı ise 22 Ocak Çarşamba günü yapılacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz