Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Genç sanatçılardan öneriler ve filmler

  Hürriyet Haber
  05 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 05 Temmuz 1999 - 00:01

  Borusan Sanat Galerisi, sanatçı adaylarını topluma tanıtmak ve onlara ‘‘sergi’’ deneyimi kazandırmak için, geçen yıldan bu yana ‘‘Yeni Öneriler/Yeni Önermeler’’ adlı bir sergi dizisi düzenliyor. Bu dizinin III. halkası bugünden itibaren 30 Temmuz'a dek sürecek, IV.süyse Ağustos ayı içinde gerçekleşecek...

  Borusan Sanat Galerisi'nin yukarıda sözünü ettiğimiz etkinliği, bu yıl Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ve mezunlarının çalışmalarına ayrıldı. Bu sergi, genç kuşağın düşünce ve duygularını, sanatsal eğilimlerini incelemek ve yakın gelecekte Türkiye sanat ortamında nasıl bir yer edinecekleri konusunda ipucu edinmek isteyen sanatseverleri yakından ilgilendiriyor. Bugün saat 18.00'de açılacak sergide Serhat Akavcı ve Barış Atilla (MSÜ Grafik Bölümü) ile Emek Can Tülüş ve Erdem Karavit'in (MSÜ Resim Bölümü) yapıtları izlenebilecek.

  Çalışmaları izlenebilecek genç sanatçılardan Serhat Akavcı, ‘‘Rorschach Testi ve Açılımı ile Portreler’’ adlı video yapıtında, çok bilinen bir ruh çözüm testini bilgisayar ortamında şaşırtıcı imgelere dönüştürüyor. Barış Atilla ise, kent içi yolculuklardan hareketle 30 fotoğraftan oluşan yapıtıyla kent insanının deviniminden bir kesit sunuyor. Emek Can Tülüş'ün tuval üzerine akrilik resimleriyse toplum ve birey arasındaki gerilimin imgelerini ele alırken aynı zamanda devinim-zaman ikilemini renk-biçim ikilemiyle karşı karşıya getiriyor. Resimlerinde bireyi ele alan Erdem Karavit'in çalışması da, modernizme damgasını vurmuş ‘‘yabancılaşma’’nın yansımalarından oluşuyor.

  Zekeriya Kurtuluş'un ‘‘Ne Tatlı Komşumuzdun Sen Fatma Hanım’’ (1999), Nilüfer Ülkügüner'ün astronot olmak isteyen küçük bir çocuğun hikayesini anlatan ‘‘Hayat Bilgisi’’ (1999) ve görüntü yönetmeni Uğur İçbak'ın ölüm-yaşam üzerine bir bahisi konu alan ‘‘Nasıl Yani?’’ (1999) isimli kısa filmleri de sergi kapsamında aynı salonda görülebilecek. Üç genç yönetmenin de MSÜ Sinema-TV Bölümü'nde eğitim gördüğünü belirtelim. Filmlerin gösterim tarihleri ve saatleri şöyle: Bugün-18.30, 7 Temmuz-12.30, 14 Temmuz-17.30 ve 23 Temmuz-12.30.

  Borusan Sanat Galerisi, Borusan Kültür ve Sanat Merkezi, İstiklal Cad. 421-423, Tünel-Beyoğlu: Tel: (0212) 292 06 55 (Galeri pazar ve pazartesi günleri dışında her gün 10.30-19.00 arası açık.)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı