Gündem Haberleri

  Genç romantik

  Hürriyet Haber
  10.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Joseph Fiennes, gösterimdeki iki görkemli tarihi filmde birbirinden güzel iki kadının aşığını oynuyor. ‘‘Kraliçe Elizabeth’’de genç kraliçe Elizabeth'e (Cate Blanchett) aşık Lord Robert Dudley ve ‘‘Aşık Shakespeare’’de ilham perisi Viola'nın (Gyweneth Paltrow) peşinde dolaşan genç William Shakespeare...

  Aynı yıl içinde birbirinden epey farklı iki 16. yüzyıl adamını oynamak Joseph Fiennes'ın tarihi filmlerin genç prensi olarak anılmasına yetti de arttı bile. ‘‘İngiliz Hasta’’ ile kadınları büyülüyen başka bir romantik prensin (Ralph Fiennes) kardeşi olan 29 yaşındaki Joseph Fiennes'in bir ikizi (Jacob) ve Ralph'tan başka tam üç kardeşi (Martha, Magnus, Sophie) daha var. Üstelik ikizi dışındaki bütün kardeşler de müzikallerde ve tiyatro oyunlarında rol alan sanatçılar. Yani bu sefer üyelerinden bazıları kadın olan yeni bir Baldwin kardeşler vakasıyla karşı karşıyayız.

  Birbiri ardına çevirdiği iki çok parlak tarihi filmle bütün dikkatleri üstüne çeken İngiliz kökenli Joseph Fiennes şu günlerde ‘‘en yeni genç yetenek’’ olarak gösteriliyor ama o bunu pek umursamıyor: ‘‘Ben ‘en yeni genç yetenek’ olarak tanıtılan yaklaşık dört yüz aktörden biriyim. Sürekli aynı sorular; ailem, yaşım, eğitimim... İnsanlar sabırsızlıkla bir sonraki genç yeteneği bekliyorlar ve eskisinden hemen sıkılıyorlar. Gazetelerde yazılan her şeyi okumaya başladıktan sonra her gün bir sürü genç yeteneğin çıkıp durduğunu görüyorum,’’ diyor.

  Daha önce Bertolucci'nin ‘‘Çalınmış Güzellik/Stealing Beauty’’ filminde ve bizde gösterilmeyen ‘‘Martha - Meet Frank Daniel and Laurence’’da oynayan Fiennes, canlandırdığı karakterlere şefkatle yaklaşıyor ve özellikle tarihi kahramanları kastederek: ‘‘Bu kişiliklerin hepsi harika ama neredeyse aynı kategorideler. İnsanların değişik karakterleri canlandırabileceğimi gördükten sonra beni daha çok kabulleneceğini düşünüyorum,’’ diyor. Genç Fiennes'ın kaygıları sadece mesleki değil -adeta küçük prens gibi- büyümekle ilgili felsefi düşünceleri de var: ‘‘Adamlar mı dünyayı değiştirir, yoksa dünya mı adamları değiştirir bilmiyorum. Bir oğlan çocuğundan erkeğe dönüştüğüm zamanlarda dünyanın bir erkeği nasıl değiştireceğini keşfetmekten çok, yeniyetmelik alışkanlıklarımdan vazgeçmeden nasıl yaşayabileceğimi düşünmekle meşguldüm.’’

  Joseph Fiennes sinema kariyerine her ne kadar günümüzde geçen bir romantik komediyle (‘‘Martha - Meet Frank...’’) başlamış gibi görünse de o aslında kendi kuşağının ismi pek hatırlanmayan çocuk yıldızlarından biri. Joseph'in şöhretin büyüsüne kapılmamasının sebebi belki de onunla çok erken yaşta tanışmasıdır, kimbilir?

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı