ANKARA HABERLERİ

Genç ressamlar aranıyor

Gamze KOLCU
02.09.2012 - 17:13Son Güncelleme : 02.09.2012 - 17:13

Mustafa Ayaz Müzesi ve Plastik Sanatlar Merkezi Vakfı çağdaş Türk resim sanatına yeni eserler kazandırmak amacıyla Gençlerarası Resim Yarışması’nın bu yıl ikincisini düzenliyor.

Gamze KOLCU

MUSTAFA Ayaz Müzesi ve Plastik Sanatlar Merkezi Vakfı, genç sanatçı adaylarını desteklemek ve çağdaş Türk resim sanatına yeni eserler kazandırmak amacıyla, geçen yıl ilkini düzenlediği, Gençlerarası Resim Yarışması’nın bu yıl ikincisini düzenliyor.
36 yaşından gün almamış sanatçıların en fazla iki eserle katılabileceği yarışmada, konu ve teknik serbest olacak. Yarışmaya katılmak için, güzel sanatlar alanında eğitim yapan fakülte veya yüksek okullarda lisans öğrencisi ya da lisans bölümünden mezun olmak, lisansüstü çalışmaları sürdürüyor veya bitirmiş olmak yeterli sayılacak. Eserler daha önce her hangi bir yarışmaya katılmamış, sergilenmemiş ve ödül almamış olacak.

Elden ya da kargo ile teslim

Resimlerin kısa kenarı 70 santimetreden küçük, uzun kenarı ise 150 santimetreden büyük olacak. Ödül alan eserler ile sergilenmeye değer görülen eserleri içeren bir katalog hazırlanacak. Bu nedenle sanatçıların, resimlerinin yüksek çözünürlükte çekilmiş görsellerini, özgeçmişlerini, portre fotoğraflarını CD’ye yükleyerek, önlü-arkalı nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte teslim etmeleri gerekecek. Eserler, çerçeveli ve sergilenmeye hazır biçimde teslim edilecek. Yarışmaya katılanlar, yarışma koşullarını aynen kabul etmiş sayılacak. Yarışmaya katılacak olan eserler, 3 - 22 Kasım tarihleri arasında, Mustafa Ayaz Müzesi ve Plastik Sanatlar Merkezi Vakfı görevlilerine elden veya kargo ile teslim edilecek. Posta ve kargo ile gönderilecek eserlerin, tüm masraf ve sorumluluğu sanatçıya ait olacak.

Ön eleme 24 Kasım’da

Eserlerin arka yüzünde, eserin adını, boyutlarını, fiyatını ve sanatçının adı, soyadı, adresi, telefon numarası bilgilerini belirten etiket bulunacak. Eser teslimleri, pazartesi günleri hariç 10.00 ile 18.00 saatleri arasında Mustafa Ayaz Müzesi ve Plastik Sanatlar Merkezi Vakfı’na yapılacak. Seçici kurulda Prof. Güler Akalan, Prof. Mustafa Ayaz, Önder Aydın, Habip Aydoğdu, Celal Binzet, Prof. Zafer Gençaydın ve Prof. Hasan Pekmezci’nin yer aldığı Gençlerarası Resim Yarışması’nda 3 eserden herbirine 5 bin TL ödül, beş eserden herbirine de 3 bin TL mansiyon ödülü verilecek. Seçici kurul, 24 Kasım’da ön eleme seçimlerini yapacak ve sergilenmeye değer görülen eserleri seçerek, açık oyla ödül ve mansiyonları belirleyecek.
Yarışma sonuçları, 30 Kasım tarihinde, www.mustafaayaz.com adresinden duyurulacak.

Ayaz Müzesi’nde sergilenecek

Ödül kazanan eserler, tüm hakları ile Mustafa Ayaz Müzesi ve Plastik Sanatlar Merkezi Vakfı Koleksiyonu’na girecek. Vakıf, sergilenmeye değer görülmeyen eserlerin, 1 Aralık tarihinden itibaren bir ay içinde, sergilenmeye değer görülen eserlerin ise, serginin bitim tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde geri alınmaması halinde sorumlu olmayacak. Sergilenmeye değer görülen ve görülmeyen eserler, teslim alındıkları yerden elden ya da masraf ve sorumluluk kendilerine ait olmak üzere kargo ile iade edilecek
Ödül kazanan ve sergilenmeye değer görülen eserler, 13 Aralık tarihinde, Mustafa Ayaz Müzesi ve Plastik Sanatlar Merkezi Vakfı’nda, 18.00-20.00 saatleri arasında yapılacak olan ödül töreninin ardından sergilenecek.
Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.mustafaayaz.com adresinden ulaşılabilecek.


Boya alamayan gençlerimiz var

Resim sanatını gönül vermiş fakat, maddi imkansızlıklar nedeniyle boya alamayacak genç sanatçıların olduğunu belirten eğitimci ve ressam Mustafa Ayaz, “Genç sanatçılara gücümüz yettiğince destek olmaya, onları yüreklendirmeye çalışıyoruz” dedi.
Toplumların sadece teknoloji ile ayakta duramayacağını ifade eden Ayaz şunları söyledi:
“Sanatsız toplumlar ayakta duramaz. Devletin ve kurumların öncelikli görevlerinden birisi toplumun sanat açısından eğitilmelerini sağlamak olmalı. Müze olarak ülkemize katkı sağlamak için bu yarışmaları geleneksel hale getiriyoruz. Maddi imkanlarımız el verdiği sürece ödülleri ve miktarlarını arttırıyoruz. Gençleri daha çok çalışmaya ve daha çok üretmeye teşvik ediyoruz. Aynı zamanda onlara maddi kaynak sağlıyoruz. Genç sanatçılara gücümüz yettiğince destek olmaya, onları yüreklendirmeye çalışıyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Genç ressamlar aranıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı