Gündem Haberleri

  Genç Parti’den mazotlu propaganda

  Turan GÜLTEKİN/İZMİR, (DHA)
  06.07.2007 - 13:29 | Son Güncelleme:

  SEÇİM bildirgesinde mazotun litresinin 1 YTL olacağını açıklayan Genç Parti'nin, İzmir milletvekili adayları, sembolik olarak mazot dağıttı.

  Üzerlerinde ‘Mazot 1 YTL olacak’ yazılı akaryakıt kamyonlarıyla Işıkkent'te bir kamyon garajında vatandaşlara sembolik olarak mazot dağıtan Genç Partili adaylar adına konuşan İzmir 2'nci Bölge 1'inci sıra milletvekili adayı Müştak Ayvaz, lideri Cem Uzan'ın mazotun 1 YTL'den satılacağını söylemesinin ardından diğer siyasi partilerin de aynı konuyu propaganda malzemesi yaptıklarını söyledi. Mazotun 1 YTL olacağını dile getiren ilk parti olmaktan dolayı gurur duyduklarını dile getiren Ayvaz, “Muhalefette bunu yapmamız iktidarda neler yapabileceğimizin en etkin göstergesidir. Çiftçimize, köylümüze, otobüsçümüze, taksicimize mazotu şimdiden 1 YTL’ye vermeye başladık. Türkiye'de tüketilen 33 milyon ton akaryakatın 9 milyon tonu mazot. 1 litre mazotun rafineri çıkış fiyatı 74 Ykr, ÖTV'si 83, KDV'si ise 61 Ykr, toplam vergi 1.44 YTL, pompa satış fiyatı ise 2.26 YTL'dir. Yani mazotun fiyatının yüzde 64'ü vergidir. Çiftçinin, üreticinin durumu gerçekten zor. Özellikle küçük çiftçinin durumunu iyileştirmeye ve rahatlatmaya dönük olarak ilk önlemi mazotta indirim yaparak alacağız. Çiftçilere kendi kullanacakları biodizeli üretecek tesisler için teşvik ve kredi vereceğiz” diye konuştu.

  Armatörlerin, balıkçıların, yat sahiplerinin ve uluslararası taşımacılık yapan gemilerin ÖTV'siz mazot aldıklarını, kaçak akaryakıtta ise durumun içler acısı olduğunu sözlerine ekleyen Ayvaz, “1990 yılından bu yana Türkiye'de araç sayısı dört kat arttı, ancak tüketilen akaryakıtta bir artış olmadı. Bu da kaçağın boyutlarının en iyi göstergesi. Son 2.5 yılda 10 milyon ton akaryakıt kaçak olarak Türkiye’ye girdi. İstenirse bu kaçak altı ay içerisinde durdurulabilir” dedi.

  Işıkkent’teki kamyon garajında bir traktör ve bir taksiye sembolik olarak 50 litre mazot verdiklerini belirten Ayvaz, sembolik mazot dağıtımlarının seçimlere dek süreceğini söyledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı